ΑΕΚ – Τσμόκι Μινσκ 95-69: “Κιτρινόμαυρο” πάρτι με κορυφαίους τους… παλιούς! (videos)

2020-11-11T20:08:43+00:00 2020-11-11T20:11:34+00:00.

11/Nov/20 20:08

Η ΑΕΚ με την τριάδα των… παλιών (Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Ματσιούλις) “καθάρισε” την Τσμόκι Μινσκ στο ΟΑΚΑ με 95-69 και έκανε το 2/2 στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι παρουσίασε δύο πρόσωπα στο πρώτο μέρος του αγώνα, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ, Ματσιούλις & Λοτζέσκι να αποκτήσει διψήφια διαφορά η οποία την οδήγησε στην νίκη απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ με 95-69.

Πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή του 3ου ομίλου με ρεκόρ 2-0, ενώ η Τσμόκι Μινσκ γνώρισε την πρώτη της ήττα (1-1 ρεκόρ).

Το ματς

“Διπρόσωπη” αλλά με… προβάδισμα η ΑΕΚ!

Ντέρμπι ήταν το ξεκίνημα του το παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 7-6 (στο 4′), όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 16-5 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-16 και την ελληνική ομάδα να έχει 6/17 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αναμέτρηση είχε ανεβασμένο ρυθμό με την “ένωση” να σκοράρει πιο εύκολα, αλλά το προβάδισμα της Τσμόκι Μινσκ να παραμένει σημαντικό (33-26 στο 14′). Με τον Λοτζέσκι να φτάνει τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και επιμέρους σκορ 11-3 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 37-36 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 47-39 και την ελληνική ομάδα να σκοράρει 31 πόντους!

Άνετη “κιτρινόμαυρη” επικράτηση!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να ανεβάζει για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +9 (52-43 στο 23′) και να δείχνει ικανή να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη. Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (60-49 στο 27′) χάρη στην άμυνα και η τρίτη περίοδος έληξε με 69-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με γρήγορο επιμέρους σκορ 6-1 ανέβασε την διαφορά στο +15 (75-60 στο 33′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. 4′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί πλέον με την διαφορά στους 18 πόντους (82-64) και μέχρι το τέλος η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο πανηγυρίζοντας την σημαντική νίκη με 95-69.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όπου η ελληνική ομάδα μπήκε προηγούμενη με 69-59 και με μικρό αλλά καθοριστικό επιμέρους σκορ 6-1 προηγήθηκε με 75-60 και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ και πάλι ήταν καθοριστικός με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ τρομερή δουλειά έκαναν ο Λοτζέσκι με 16 πόντους και 3 ασίστ, ο Μορέιρα με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ματσιούλις με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69.