ΑΕΚ – Σολέ 83-81: Ζόρικη νίκη για το 3/3 με Λοτζέσκι και Μορέιρα (videos)

2020-11-17T20:14:21+00:00 2020-11-17T20:26:03+00:00.

17/Nov/20 20:14

Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Σολέ στο ΟΑΚΑ κατάφερε να πάρει την σημαντική νίκη με 83-81 και να κάνει το 3/3 στο Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι κατά διαστήματα τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Σολέ τελικά χάρη σε μία καλή άμυνα στο τέλος και στις εύστοχες βολές του εξαιρετικού Λοτζέσκι πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 83-81.

Πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 3-0, ενώ αντίθετα η γαλλική ομάδα είναι ουραγός με 3 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Το ματς

Από νωρίς μπροστά η ΑΕΚ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11 (στο 5′), όμως η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 19-16 (στο 8′) και έκλεισε με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε επιμέρους σκορ 10-4 και προηγήθηκε με 31-24 (στο 14′) παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, ενώ στην συνέχεια η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +10 (37-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-37.

Αν και δυσκολεύτηκε πήρε την νίκη η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ η γαλλική ομάδα αντέδρασε μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ και ισοφάρισε σε 48-48 (στο 24′) με επιμέρους σκορ 11-5. Μάλιστα η Σολέ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 56-55 (στο 28′) απέναντι σε μία μέτρια “Ένωση” και η τρίτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ μπροστά τελικά με επιμέρους σκορ 6-2 και 61-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς με τον Μορέιρα πρωταγωνιστή στην επίθεση να τελειώνει τις φάσεις η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με +7 (70-63 στο 34′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. 2′ λεπτά πριν το τέλος η ελληνική ομάδα ήταν πολύ κοντά στην νίκη ούσα μπροστά με 79-73, όμως οι Γάλοι στα 56′ μείωσαν σε 79-77!

Ο Λάνγκφορντ με 1/4 βολές και ο Κρόμα με λέι απ στα 16′ έκαναν το σκορ 80-79, όμως 2/2 βολές του Λοτζέσκι και μία άμυνα της ΑΕΚ της χάρισαν τελικά την νίκη με 83-81.

Που κρίθηκε: Στα 16′ πριν το τέλος η Σολέ μείωσε σε 80-79, όμως η ευστοχία του Λοτζέσκι στις βολές και η “κιτρινόμαυρη” άμυνα έφεραν την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λοτζέσκι ήταν τρομερός με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μορέιρα με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81.