Στρασμπούρ – Περιστέρι 77-57: Παράδοση άνευ όρων στο δεύτερο ημίχρονο (videos)

2020-12-08T19:43:08+00:00 2020-12-08T20:00:07+00:00.

08/Dec/20 19:43

Την δεύτερη του ήττα στο φετινό Basketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι και μάλιστα εύκολα από την Στρασμπούρ στην Γαλλία με 77-57.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παρουσίασε καλή και ανταγωνιστική εικόνα μόνο για ένα ημίχρονο, αφού στην συνέχεια έχοντας σοβαρά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ άρχισε να χάνει… επαφή με το σκορ και τελικά γνώρισε την δίκαιη ήττα με 77-57.

Πλέον η Στρασμπούρ μετά την νίκη της έχει ρεκόρ 2-1 και προπορεύεται σε έναν αρκετά ισορροπημένο όμιλο, ενώ η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο 1-2 και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στα playoffs στον δεύτερο γύρο των ομίλων.

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα από νωρίς με την Στρασμπούρ να εκμεταλλεύεται τα 3 γρήγορα λάθη του Περιστερίου και να προηγείται με 7-6 (στο 5′), όμως στην συνέχεια η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 10-7 και τον Γκρέι να έχει 5 πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και αρχικά ισοφάρισαν σε 26-26 (στο 15′) και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ξεπέρασαν το Περιστέρι με 36-34 και με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να δέχεται 23 πόντους σε 10′ λεπτά.

“Λύγισε” στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Γαλλία ξεκίνησε με το Περιστέρι να μην παίζει καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ και να είναι πίσω στο σκορ με 7 πόντους (45-38 στο 24′) για πρώτη φορά. Η διαφορά για την Στρασμπούρ με 2/2 τρίποντα του Μπόχατσικ έφτασε και στους 13 (51-38 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 56-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Περιστέρι προσπαθούσε να μειώσει αλλά αντιμετώπιζε προβλήματα ειδικά στην επίθεση και είδε την διαφορά να ξεφεύγει στους 20 πόντους (68-48 στο 35′). Στο φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ελληνική ομάδα ηττήθηκε εύκολα με 77-57.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε όντας πίσω στο σκορ με 56-44 και δεχόμενο 12-4 επιμέρους σκορ είδε την διαφορά να πηγαίνει στους 20 (68-48) μην μπορώντας να την καλύψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόχατσικ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 21 πόντους (5/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για την ελληνική ομάδα προσπάθησαν ο Πέτεγουεϊ με 16 πόντους και 2 ασίστ και ο Γκρέι με 13 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 56-44,  77-57.