Σολέ – ΑΕΚ 79-70: “Λύγισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισε την πρώτη της ήττα (video)

2020-12-15T19:32:59+00:00 2020-12-15T19:43:16+00:00.

15/Dec/20 19:32

Την πρώτη φετινή της ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ στην Γαλλία από την Σολέ με 79-70 για την 4η αγωνιστική των ομίλων.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο και ειδικά στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετά καλή, αλλά στο τέλος με την επίθεση της να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα γνώρισε την ήττα από την Σολέ με 79-70.

Πλέον η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 3-1 μετά την πρώτη της βαθμολογική απώλεια και παραμένει πρώτη στην κατάταξη, ενώ η Σολέ πήρε την πρώτη της νίκη και έχει ρεκόρ 1-3.

Το ματς

“Ξέσπασε’ η ΑΕΚ και… +7!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Γάλλοι το παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με 12-9 (στο 4′), ενώ με την ΑΕΚ να έχει αμυντικά προβλήματα η διαφορά αυξήθηκε και στο +8 (20-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατάφερνε να ανατρέψει το σκορ και παρέμενε πίσω με 31-25 (στο 15′), αλλά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (40-38 στο 28′) μείωσε σε απόσταση… βολής. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε την “Ένωση” να κάνει σερί 9-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με 47-40!

“Λύγισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Γαλλία ξεκίνησε με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της χάρη στην άμυνα και να προηγείται με 55-49 (στο 25′). Μάλιστα το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας πήγε και στο +8 (59-51 στο 28′), αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Γάλλους να μειώνουν σε 59-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ δεν έκανε απολύτως τίποτα επιθετικά αφού οι Γάλλοι την σταμάτησαν πλήρως και αυτό είχε αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 9 πόντους σε 10′ λεπτά και να γνωρίσει στο φινάλε την πρώτη φετινή της ήττα με 79-70.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ σκόραρε σε 9 σχεδόν λεπτά μόλις 9 πόντους και δεν κατάφερε στο τέλος να διεκδικήσει την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O Φοφανά ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη “ζημιά” στην ΑΕΚ έκανε και ο Στόκτον με 14 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-47, 58-59, 79-70.