Περιστέρι-Στρασμπούρ 76-79: Το γύρισε από το -20, αλλά δεν το πήρε!

2020-12-22T20:26:59+00:00 2020-12-22T21:03:36+00:00.

22/Dec/20 20:26

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ЅщӔőɠ- ӔсӂϕуϠ(֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι, καθώς έχασε και εντός έδρας από την Στρασμπούρ με 79-76 παρότι επέστρεψε από το -20.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν παρουσίασε για ένα ακόμα παιχνίδι καλή εικόνα, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε από το να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό από το -20, κάτι που όμως δεν την έκανε να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα, με την Στρασμπούρ να παίρνει το διπλό με 79-76.

Πλέον η γαλλική ομάδα βρίσκεται στην κορυφή του 5ου ομίλου με ρεκόρ 3-1, ενώ το Περιστέρι απομακρύνεται από την υπόθεση πρόκριση καθώς έχει 1 νίκες και 3 ήττες.

Το ματς

Στο -10 λόγω… άμυνας το Περιστέρι

Άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-4 (στο 5′), όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη αντέδρασε και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-6 προηγήθηκε με 18-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Γάλλοι κατάφεραν να επιβάλλουν και πάλι το ρυθμό της και στις δύο πλευρές του παρκέ και πέρασαν και πάλι μπροστά με 34-29 (στο 16′). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα, η διαφορά για την Στρασμπούρ πήγε ξανά στο +7 (38-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33!

Από το -20 στο… θρίλερ το Περιστέρι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με την Στρασμπούρ να κάνει νέο επιμέρους σκορ 14-5 και να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +19 (57-38 στο 24′) και να γίνεται το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Το Περιστέρι μετά από αρκετή ώρα αντέδρασε και δικό του επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε σε 59-50 (στο 27′) δίνοντας ζωή στον αγώνα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-58.

Στ0 τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη τα έδιναν όλα για την απόλυτη ανατροπή από το -19 και με νέο επιμέρους σκορ 10-5 μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 69-68 (στο 24′)! 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Στρασμπούρ κρατούσε δύσκολα ένα προβάδισμα 4 πόντων (72-68), όμως με τον Γκρέι να πετυχαίνει τρίποντο στα 45′ ισοφάρισε σε 76-76.

Τελικά στα 12,5′ ο Τζέφερσον με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο έβαλε μπροστά ξανά τους Γάλλους με 79-76 και στο φινάλε το Περιστέρι γνώρισε την ήττα, αφού έχασε την τελευταία του επίθεση με τον Χάροου.

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του Τζέφερσον που έκανε το τελικό 79-76, αλλά και στα δύο χαμένα τελευταία σουτ του Περιστερίου με Χάροου και Μπουρούση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόλσον ήταν εξαιρετικός για τους Γάλλους με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά και ο Βάνραιτ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.