Πεδουλάκης: “Κάναμε βήματα μπροστά” (video)

2020-12-22T23:25:13+00:00 2020-12-22T23:29:55+00:00.

22/Dec/20 23:25

BASKET LEAGUE 2020 - 2021 / ЅщӔőɠ- ̅ӏˏÃɠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Για την εικόνα της ομάδας του και τις πολλές αλλαγές στο ρόστερ μίλησε μετά την εντός έδρας ήττα από την Στρασμπούρ ο προπονητής του Περιστερίου Αργύρης Πεδουλάκης.

Το Περιστέρι αν και βρέθηκε στο -20 από την γαλλική Στρασμπούρ στην έδρα του, επέστρεψε ισοφαρίζοντας αλλά τελικά ηττήθηκε με 79-76 στο φινάλε.

Μετά το παιχνίδι στην συνέντευξη τύπου ο Αργύρης Πεδουλάκης αναφέρθηκε στα βήματα μπροστά που έκανε η ομάδα του, στο νέο ρόστερ που έχει δημιουργηθεί, αλλά και στην εικόνα του αγώνα με τους Γάλλους και στο πως χάθηκε η νίκη.

Αναλυτικά τι είπε:

“Κάναμε ένα πρώτο ημίχρονο, όπου είχαμε πολύ εύκολα λάθη και χάσαμε τα ριμπάουντ. Δυο πράγματα μας πληγώσαμε σ’ εκείνο το σημείο τα ριμπάουντ και τα λάθη. Τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο μάς βοήθησαν να αλλάξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Πίεσαν περισσότερο, ισορροπήσαμε και το ριμπάουντ, ηρεμήσαμε και στην επίθεση, αλλά νομίζω ότι η διαφορά των 20 πόντων που πήρε η Στρασμπούρ μας πλήγωσε στο τέλος.

Κάναμε βήματα μπροστά, είμαστε σε μία περίοδο αναδόμησης της ομάδας, έχουν μπει πολλά καινούργια παιδιά, αλλά κάναμε ένα βήμα τουλάχιστον όσον αφορά το ομαδικό μας πνεύμα που πρέπει να κρατήσουμε από αυτό το παιχνίδι”.

Για τις δυσκολίες που αντιμετώπισε το Περιστέρι: “Πιέσαμε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε πιο αθλητικά παιδιά και ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι σε κομμάτια στα προσωπικά στοιχεία των παικτών. Δεν ήμασταν τόσο συναισθηματικοί. Είμαστε μια ομάδα η οποία έχει μεγάλα διαγράμματα στο κομμάτι του συναισθήματος, δεν είμαστε τόσο σκληροί. Πρέπει να το αλλάξουμε αυτό, είμαστε προς αυτή την κατεύθυνση. Μπήκαν παιδιά που θέλουν να το κάνουν αυτό και μας έδωσαν ενέργεια για να μπορέσουμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και να κριθεί στις λεπτομέρειες, στο ένα σουτ”.