Χολόν – ΑΕΚ 77-71: Τα έχασε όλα στο Ισραήλ και τώρα… τρέχει! (videos)

2021-01-05T18:51:55+00:00 2021-01-05T19:11:32+00:00.

05/Jan/21 18:51

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ απέναντι στην Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα και “λύγισε” στα τελευταία λεπτά γνωρίζοντας μία κακή ήττα με 77-71 και παράλληλα έχασε και την διαφορά των 4 πόντων που είχε υπέρ της από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να κατάφερε να επιστρέψει μία φορά από το -10 στην έδρα της Χολόν, όμως οι παίκτες του Στέφανου Δέδα “ξέσπασαν” στα τελευταία 3′ λεπτά του αγώνα και πήραν την μεγάλη νίκη με 77-71 και η ΑΕΚ πλέον θέλει νίκη… πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική στο Μινσκ (20/1).

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 3-2 και μάλιστα η Χολόν έχει και το πλεονέκτημα αφού κέρδισε με περισσότερους από 4 πόντους (100-96) όπου έχασε τον αγώνα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Κακό δεύτερο δεκάλεπτο και στο… -6 η ΑΕΚ

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας με την ΑΕΚ πάντως να διαθέτει ένα μικρό προβάδισμα με 11-9 (στο 5′) και μάλιστα μην έχοντας κάνει ακόμα λάθος. Η Χολόν έφερε ξανά σε ισορροπία το ματς (14-14 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Παπαθεοδώρου άρχισε να χάνει τον ρυθμό της κυρίως στην επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά με 28-25 (στο 15′), ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχου ανέβασαν το προβάδισμα τους ακόμα και στο +8 (33-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ πίσω με 38-32.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Ισραήλ ξεκίνησε με την “Ένωση” να προσπαθεί να παίξει καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ώστε να ανατρέψει το σκορ όμως η ομάδα του Δέδα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 45-41 (στο 25′). Μάλιστα η Χολόν με σερί 6-0 και τον Τζόνσον να έχει 12 πόντους προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (51-41 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 55-53 με επιμέρους σκορ 12-4.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Παπαθεοδώρου επέκτειναν το επιμέρους σκορ τους στο 17-4 και προσπέρασαν μετά από πολλή ώρα με 58-55 (στο 32′) δείχνοντας ικανοί για το μεγάλο διπλό. 5′ λεπτά πριν το τέλος η Χολόν του Δέδα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 65-63 αλλά όλα ήταν ανοιχτά.

Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους ξανά στους 10 πόντους (77-67) με επιμέρους σκορ 12-4 και έγιναν το φαβορί για την νίκη. Η ΑΕΚ αν και προσπάθησε στο φινάλε για μία μεγάλη ανατροπή γνώρισε την δεύτερη ήττα της στην διοργάνωση με 77-71.

Που κρίθηκε: Στο 35′ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 65-63 όμως ένα επιμέρους σκορ 12-4 έθεσε την ΑΕΚ εκτός διεκδίκησης του αγώνα αφού στο 38′ βρέθηκε στο -12 (77-67).

Παίκτης-κλειδί: O Τζόνσον ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο ΜαΓκί με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.