Χολόν – ΑΕΚ: Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο της “στέρησε” το διπλό (videos)

2021-01-05T19:18:58+00:00 2021-01-05T19:18:58+00:00.

05/Jan/21 19:18

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ απέναντι στην Χολόν και γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα στο Basketball Champions League με 77-71 από την Χάποελ του Στέφανου Δέδα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλήρωσε το κακό της τελευταίο πεντάλεπτο στο Ισραήλ καθώς παρότι ήταν πίσω στο σκορ με 65-63 όλα ήταν ανοιχτά ως προς τον νικητή.

Τελικά ένα επιμέρους σκορ 12-4 των γηπεδούχων μέσα σε 3′ λεπτά έφερε την διαφορά στους 10 για την Χάποελ Χολόν (77-67) στο 38ο λεπτό και όλα κρίθηκαν εκεί, με την ΑΕΚ να χάνει και την διαφορά του +4 από το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τζόνσον με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΜαΓκί με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για την ελληνική ομάδα προσπάθησαν ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Μωραίτης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.