Περιστέρι – Ρίτας 81-74: Έμεινε ζωντανό κι ελπίζει στην πρόκριση (videos)

2021-01-12T20:14:41+00:00 2021-01-12T20:30:27+00:00.

12/Jan/21 20:14

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ЅщӔőɠ- щԁӠ(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Το Περιστέρι κέρδισε την Ρίτας Βίλνιους στην έδρα του με 81-74 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και περιμένει νέα από… το Ρίγα-Στρασμπούρ ώστε να μάθει αν θα ελπίζει για πρόκριση την τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με εξαίρεση το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασε καλή εικόνα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη… ελπίδας με 81-74 και να παραμείνει έστω και για λίγο ακόμα ζωντανό για την πρόκριση στα playoffs.

Πλέον το Περιστέρι έχει ρεκόρ 2-3 και περιμένει την ήττα της Ρίγα από την Στρασμπούρ, ώστε με νίκη απέναντι της την τελευταία αγωνιστική να προκριθεί, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση η ελληνική ομάδα θα αποκλειστεί. Όσον αφορά την Ρίτας με ρεκόρ 1-4 αποκλείστηκε και μαθηματικά.

Το ματς

Με τρομερή δεύτερη περίοδο στο +15 το Περιστέρι!

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι το Περιστέρι και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 12-4 (στο 5′) και στην συνέχεια ακόμα και με -10 (20-10 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα να κάνει την ανατροπή σε 23-22 με επιμέρους σκορ 12-3 και τον Πέτεγουεϊ να έχει ήδη 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι πλέον με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και την Ρίτας να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 33-32 (στο 15′). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στην συνέχεια με ένα σερί 7-0 πέρασαν και πάλι μπροστά με το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (39-33 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 51-36 αφού επέκτειναν το συνολικό επιμέρους σκορ τους στο 19-3!

“Καθάρισε” στο τέλος το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να δέχονται μόλις 6 πόντους σε 5′ λεπτά και να μειώνουν σε 57-49 (στο 25′). Το Περιστέρι είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και είδε την διαφορά να μειώνεται περισσότερο (59-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ρίτας να μειώνει σε 59-57 με επιμέρους σκορ 21-8.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ελληνική ομάδα με ένα γρήγορο δικό της επιμέρους σκορ 11-2 αύξησε και πάλι προβάδισμα της στο +11 (70-59 στο 33′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στους 13 πόντους (75-62) και στο τέλος το Περιστέρι πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 81-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το Περιστέρι είχε ένα μικρό προβάδισμα με 59-57 και με επιμέρους σκορ 11-2 σε 4′ λεπτά προηγήθηκε με +10 (70-59) και “αγκάλιασε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πέτεγουεϊ ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Κρόκετ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπουρούσης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74