Τσμόκι Μινσκ – ΑΕΚ 90-95: Ζορίστηκε αλλά… προκρίθηκε στα playoffs δια χειρός Λάνγκφορντ! (videos)

2021-01-20T20:25:39+00:00 2021-01-20T20:41:01+00:00.

20/Jan/21 20:25

Η ΑΕΚ αν και… ζορίστηκε πολύ στο Μινσκ απέναντι στην Τσμόκι πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 95-90 έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Κιθ Λάνγκφορντ και προκρίθηκε στα playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι για ένα ακόμα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα παρουσίασε “σκαμπανεβάσματα” στην εικόνα της στο παρκέ, κατάφερε να φύγει με το σημαντικό διπλό (95-90) και προκρίθηκε για μία ακόμα χρονιά στα playoffs του BCL.

Πλέον η ΑΕΚ προκρίνεται στην επόμενη φάση ως δεύτερη από τον όμιλο της με ρεκόρ 4-2, ενώ η Τσμόκι Μινσκ παρά την ανταγωνιστική εικόνα μας αποκλείστηκε με 2 νίκες και 4 ήττες.

Το ματς

Προβάδισμα πρόκρισης από νωρίς για ΑΕΚ!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 15-8 (στο 8′) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι (5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι παρέμεναν ανταγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ και κατάφεραν να προηγηθούν με 29-28 (στο 15′), όμως οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν σερί 9-0 και προσπέρασαν ξανά με 37-29 (στο 18′) με τους Λάνγκφορντ – Μορέιρα να έχουν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-33.

Έγινε ντέρμπι από το… πουθενά στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μινσκ ξεκίνησε με την Τσμόκι να μειώνει σε 44-43 με επιμέρους σκορ 10-4, αλλά άμεσα η “Ένωση” με σερί 11-0 ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +12 (55-43 στο 26′) και έγινε το ξεκάθαρο φαβορί για την νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-55 και την ΑΕΚ να προηγείται ακόμα και με +15!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Τσμόκι Μινσκ μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 69-63 (στο 32′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Μάλιστα με την ΑΕΚ να έχει χάσει τον έλεγχο στο παρκέ η διαφορά έπεσε και στους 2 (77-75 στο 35′) με επιμέρους σκορ 20-10 και από το πουθενά η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι.

Στα τελευταία 2′ λεπτά η ΑΕΚ είχε ένα προβάδισμα της τάξης των 4 πόντων (84-80) με τον Λάνγκφορντ πλέον να μετράει 27 πόντους. Τελικά η “Ένωση” με ένα τρίποντο του ηγέτης της και πάλι προηγήθηκε με 89-82 στο 39′ και στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη πρόκριση με 95-90, παρότι οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή μειώνοντας ακόμα και σε 92-90.

Που κρίθηκε: Στα λάθη της Τσμόκι Μινσκ (14), αλλά και στην επιθετική λειτουργίας της ΑΕΚ η οποία είχε 22 ασίστ, 8/19 τρίποντα και 24/39 δίποντα (61,5%),

Παίκτης-κλειδί: Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν φανταστικός με 32 πόντους (5/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς επίσης έκαναν ο Μορέιρα με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Λοτζέσκι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95