Πεδουλάκης: “Είχαμε ορατό πρόβλημα στις θέσεις 1 και 2 – Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο πρώτο μέρος”

2021-01-27T00:03:17+00:00 2021-01-27T00:03:17+00:00.

27/Jan/21 00:03

BASKET LEAGUE 2020 - 2021 / ЅщӔőɠ- ̅ӏˏÃɠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Στις απουσίες της ομάδας του στάθηκε ο Αργύρης Πεδουλάκης μετά την ήττα με 60-57 κόντρα στην Ρίγα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -18 μέσα στην Ρίγα, ισοφάρισε 1′ δευτερόλεπτο πριν το τέλος στο 57-57 και βρέθηκε μία “ανάσα” από την παράταση, αλλά ηττήθηκε με τρίποντο του Ζόρικς από τους γηπεδούχους με 60-57 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του BCL.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ελληνικής ομάδας Αργύρης Πεδουλάκης παραχώρησε δηλώσεις στην συνέντευξη τύπου και αναφέρθηκε στα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Περιστέρι με απουσίες και τραυματισμούς, αλλά και στα αγωνιστικά στοιχεία που έκριναν… αρνητικά το ματς-πρόκρισης.

Αναλυτικά τι είπε:

“Είχαμε ορατό πρόβλημα στις θέσεις «1» και «2», καθώς ήρθαμε χωρίς να έχουμε τρεις παίκτες στην διάθεση μας, συν τον Μπουρούση, που ήρθε να παίξει χωρίς προπόνηση. Στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε πράγματα που είχαμε δουλέψει για να παίξουμε. Στο δεύτερο μέρος δυναμώσαμε την άμυνα, ήμασταν συγκεντρωμένοι. Χάσαμε κάποια ριμπάουντ, αλλά είναι μια ομάδα η Ρίγα που έχει ικανότητες σ’ αυτό το κομμάτι. Δεν παίξαμε καθόλου «πικ εν ρολ» λόγω έλλειψης των γκαρντ, ώστε να βάλουμε πίεση στην Ρίγα και να ξεκουράσουμε κάποια παιδιά. Και στο τέλος ένα μεγάλο σουτ έδωσε τη νίκη στον αντίπαλο”.