ΑΕΚ: Πολύ ΣΚΛΗΡΗ για να πεθάνει, υπέταξε την Στρασμπούρ! (videos)

2021-03-16T20:19:10+00:00 2021-03-16T21:03:23+00:00.

16/Mar/21 20:19

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / Eʠ- ӔсӌЏՑ (֙ԏÑVɁ ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ μπορεί να ταλαιπωρείται από απουσίες (παράταξε δεκάδα) όμως αυτό δεν την εμποδίζει από το να ξεκινήσει με το ιδανικό 2/2 στον 11ο όμιλο των playoffs του Basketball Champions League κερδίζοντας και την Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ με 77-68.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμού το τελευταίο διάστημα δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και έκανε το πολυπόθητο 2/2 κόντρα στην Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ με 77-68 και πλέον αποδεικνύει πως είναι φαβορί για τη πρόκριση στο Final-8.

Πλέον η ΑΕΚ που έχει και ένα ματς λιγότερο (25/3 με Νίζνι) έχει το 2/2 και οδεύει ολοταχώς για πρόκριση, ενώ η Στρασμπούρ με 0-3 έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες παρουσίας στο Final-8.

Το ματς

Ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Γάλλοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 8-14 (στο 6′) χωρίς να έχουν κάνει λάθος και με 4/5 δίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-15, αφού η ΑΕΚ είχε σημαντικό αμυντικό πρόβλημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκε κάπως επιθετικά και μείωσε σε 30-25 (στο 15′), ενώ με το επιμέρους σκορ της να φτάνει το 18-12 μείωσε και στο πόντο (34-33 στο 18′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” να προηγείται με 39-36 αφού ο Λάνγκφορντ έφτασε τους 15 πόντους.

Η άμυνα της ΑΕΚ έκανε τη διαφορά στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και την “Ένωση” να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα (47-46 στο 26′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 56-56 και όλα ήταν ανοιχτά ως προς τον νικητή, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να “ξεφύγει” στο σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ελληνική ομάδα έδειξε πόσο ήθελε το 2/2 και 4 λεπτά πριν το φινάλε πήρε προβάδισμα με 70-64 με επιμέρους σκορ 14-8 και τον Χρυσικόπουλο να μετράει πλέον 15 πόντους και να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής.

2′ λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ η διαφορά είχε φτάσει στο +9 (75-66) και η ΑΕΚ ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη δεχόμενη μόλις 10 πόντους σε 8′ λεπτά. Τελικά μέχρι την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι “κιτρινόμαυροι” παρά τις απουσίες πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 77-68.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 56-56 και η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 19-10 σε 8′ λεπτά (75-66) “καθάρισε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 2 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68.