Η μισή ΑΕΚ τα έδωσε ΟΛΑ στο Στρασβούργο, αλλά δεν πήρε… τίποτα

2021-03-23T22:27:31+00:00 2021-03-23T22:34:05+00:00.

23/Mar/21 22:27

Η ΑΕΚ των πολλών απουσιών δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στην Στρασμπούρ και γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φάση των ”16” με 91-73.

Προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε η ΑΕΚ!

Η Ένωση των πολλών απουσιών και τραυματιών ηττήθηκε στην έδρα της Στρασμπούρ με 91-73 για την 4η αγωνιστική του 11ου ομίλου του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου αγωνίστηκε δίχως τους Σλότερ, Μορέιρα, Ζήση, Γιάνκοβιτς, Μαυροειδή, Γόντικα, ενώ οι Μόουζες και Γκίκας έπαιξαν χωρίς να έχουν επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό τους.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην φάση των ”16” για την ΑΕΚ, με τους Γάλλους να κάνουν το 1-3. Θυμίζουμε ότι στο ματς του ΟΑΚΑ, η ελληνική ομάδα είχε πάρει τη νίκη με 77-68 (+9), επομένως σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο, η γαλλική έχει το πάνω χέρι.

Η συνέχεια θα βρει την ΑΕΚ αντιμέτωπη της Νίζνι (25/3, 18:00) για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής, ενώ η Στρασμπούρ θα πάει με την σειρά της στην Ρωσία για την 5η αγωνιστική (31/3, 19:00).

Η εξέλιξη: H Στρασμπούρ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έδειξε από την αρχή πως με βάση τις απουσίες της ΑΕΚ, είναι το φαβορί για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από το 15-12, για να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το 31-18 να κλείνει την πρώτη περίοδο.

Η Ένωση βρήκε τις λύσεις και όχι μόνο αντέδρασε, αλλά μείωσε και σε 38-35 με Λάνγκφορντ-Μόουζες, πριν ο Τζέφερσον πατήσει το γκάζι για τους Γάλλους (50-39), με το ημίχρονο όμως να βρίσκει τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 10 και συγκεκριμένα στο -7 (52-45).

Οι Γάλλοι βγήκαν πιο δυνατά με μπροστάρη τον Κόλσον (63-47), με την ΑΕΚ να μένει στους 2 πόντους για πάνω από 5′, με το σερί να φτάνει το 11-0 (52-47). Ο Χρυσικόπουλος έδωσε σκορ στην ομάδα του, όμως η Στρασμπούρ είχε την φρεσκάδα και τις λύσεις (73-56), για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 73-58.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα τελευταία 10′, με την διαφορά και την.. κατάσταση να ξεφεύγουν με το +25 της Στρασμπούρ (89-64), πριν το φινάλε βρει την τελευταία νικήτρια με σκορ 91-73, για την πρώτη της νίκη στη φάση των ”16”.

Πού κρίθηκε: Η ΑΕΚ μείωσε σε 38-35 και σε 52-47, αλλά δεν είχε τις δυνάμεις να καταφέρει κάτι παραπάνω, με το 11-0 που ακολούθησε να ”καταδικάζει” την ελληνική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέφερσον είχε 18 πόντους και ο Κόλσον 18 πόντους-9 ριμπάουντ για τους νικητές. Δεν είχαν αντίκρισμα οι 18 πόντοι του Λάνγκφορντ και οι 15 (9 ριμπάουντ) του Μόουζες για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73