ΑΕΚ: Οι απουσίες έφεραν τη “συντριβή” και η πρόκριση… ζορίζει! (videos)

2021-03-25T18:34:38+00:00 2021-03-25T19:35:31+00:00.

25/Mar/21 18:34

Η ΑΕΚ των πάρα πολλών απουσιών όπως ήταν λογικό αντιμετώπισε πολλά προβλήματα εκτός έδρας από την Νίζνι και ηττήθηκε για δεύτερη σερί ματς με 88-60 για τα playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόλις για μιάμιση περίοδο και από το τέλος του πρώτου μέρους και μετά δεν “άντεξε” με αποτέλεσμα χάρη στις πολλές απουσίες να ηττηθεί και μετά την Γαλλία και από την Νίζνι με 88-60.

Πλέον η Νίζνι παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου με ρεκόρ 4-0, γεγονός που της έδωσε την πρόκριση στο Final-8, γινόμενη έτσι η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση στο μεγάλο ραντεβού. Από την άλλη η ΑΕΚ με ρεκόρ 2-2 παραμένει δεύτερη, έχοντας μόλις μία νίκη παραπάνω από Τουρκ Τέλεκομ και Στρασμπούρ. Έχει μεν την τύχη της στα χέρια της, ωστόσο θα πρέπει τουλάχιστον να προασπίσει το +9 της νίκης της στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι που ακολουθεί (31/3) με την τουρκική ομάδα στην Άγκυρα.

Από νωρίς πίσω η ΑΕΚ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή με την ΑΕΚ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (12-11 στο 6′), όμως η Νίζνι με εντυπωσιακό σερί 12-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (23-12 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες της ΑΕΚ κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα με (34-25 στο 16′) και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά με 46-30 χάρη σε επιμέρους σκορ 12-5!

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να τα κάνουν όλα λάθος και την Νίζνι με νέο επιμέρους σκορ 15-4 να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 27 πόντους (61-34 στο 27′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-42 και όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η διαφορά στο 33′ έφτασε και τους 31 πόντους (76-45), ενώ λίγο πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν πίσω με 80-50 (στο 36′) και στο φινάλε γνώρισε τη “βαριά” ήττα με 88-60.

Που κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο όπου η Νίζνι μπαίνοντας με προβάδισμα 16 πόντων (46-30) “καθάρισε” το ματς με συνολικό επιμέρους σκορ 25-12!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέφερντ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Κομόλοφ με 21 πόντους, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ και ο Βορόντσεβιτς με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 71-42, 88-60.