ΑΕΚ: Αντίο στο BCL με νίκη-ανατροπή! (video)

2021-04-07T20:12:55+00:00 2021-04-07T20:37:30+00:00.

07/Apr/21 20:12

Η ΑΕΚ μπορεί να είχε αποκλειστεί και μαθηματικά πριν από την τελευταία αγωνιστική των playoffs του Basketball Champions Leaugue, όμως με μία ανατροπή από το -11 στο 32′ κέρδισε τη Νίζνι στο ΟΑΚΑ με 79-78.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου για τρία δεκάλεπτα και με εξαίρεση ένα διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έπαιξε καλά, αλλά στο τέλος κατάφερε να επιστρέψει με πρωταγωνιστές τους Μέικον, Λάνγκφορντ και Μόουζες και να ολοκληρώσει με νίκη την ευρωπαϊκή της πορεία στο BCL.

Πλέον η ΑΕΚ αποχαιρετάει τη διοργάνωση και αποκλείεται από τα playoffs με ρεκόρ 3-3, ενώ η Νίζνι προκρίθηκε στο Final-8 με ρεκόρ 4-2 και ως πρώτη του 11ου ομίλου.

Το ματς

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος

Καλύτερη ήταν η ΑΕΚ από την αρχή και προηγήθηκε με 13-8 (στο 6′), ενώ έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-14 και παίζοντας καλή άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η “Ένωση” κρατούσε μία διαφορά της τάξης των 4-5 πόντων (28-24 στο 16′) σουτάροντας με 5/11 τρίποντα. Η Νίζνι παρότι είχε 2 ασίστ με 8 λάθη (!) μείωσε σε 30-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 34-34.

Επέστρεψε από το -11 η ΑΕΚ και το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τη Νίζνι να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-2 και να προηγείται για πρώτη φορά με +9 (45-36 στο 25′). Η “Ένωση” ούσα άστοχη στα δίποντα (11/25) δεν μπορούσα να μειώσει δραστικά (52-45 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Σέπερντ να φτάνει τους 19 πόντους η Νίζνι για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με +11 (63-52 στο 32′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος με τον Μόουζες να φτάνει τους 17 η ΑΕΚ μείωσε σε 70-66 με επιμέρους σκορ 14-7 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ισοφάρισε σε 72-72 (στο 39′) με τον Λάνγκφορντ να ανεβαίνει (14 πόντους) και ο Μέικον στα 27” με πέντε σερί πόντους και τρίποντο έβαλε μπροστά την “Ένωση” με 75-72!

Τελικά με την ΑΕΚ να ευστοχεί στις κρίσιμες βολές με τον Μέικον και τον Ματσιούλις και τη Νίζνι να αστοχεί στο τελευταίο σουτ, η ελληνική ομάδα πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 79-78.

Που κρίθηκε: Στο 37′ το σκορ ήταν 70-66 υπέρ της Νίζνι όμως η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 9-2 και τρίποντο του Μέικον στα 27” πέρασε μπροστά (75-72) και πήρε ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον ήταν clutch για την ΑΕΚ με 16 πόντους και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους και 2 ασίστ και ο Μόουζες με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78.