BCL: Στα ημιτελικά η Καρσίγιακα μετά από ματσάρα! (videos)

2021-05-05T22:25:21+00:00 2021-05-05T23:17:29+00:00.

05/May/21 22:25

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Καρσίγιακα πήρε τη νίκη με 84-73 κόντρα στη Νίμπουρκ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Basketball Champions League!

Ματσάρα και… Καρσίγιακα!

Η τουρκική ομάδα πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Final Eight στο Basketball Champions League, μετά το 73-84 κόντρα στη Νίμπουρκ στον προημιτελικό.

Οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι μέχρι το 38′, όμως κάπου εκεί οι νικητές πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 2-15, ”καθάρισαν” το ματς. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Μόργκαν, Χένρι, Μ’Μπαγιέ και Μπίρσεν, με την Καρσίγιακα να γίνεται η πρώτη τουρκική ομάδα μετά την Μπάνβιτ (2017), που φτάνει στην τετράδα της διοργάνωσης.

Θυμίζουμε ότι στον πρώτο προημιτελικό της Τετάρτης (5/5), η Σαραγόσα απέκλεισε την οικοδέσποινα Νίζνι με 78-86, με την ισπανική ομάδα να είναι και η αντίπαλος της Καρσίγιακα στα ημιτελικά (7/5, 19:00).

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά το ματς και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Χρούμπαν για την Νίμπουρκ και οι Μόργκαν-Μ’Μπαγιέ για την Καρσίγιακα βγήκαν μπροστά, για να φτάσουμε στο 24-22 υπέρ της πρώτης στο δεκάλεπτο.

Ομπασόχαν και Ζίμερμαν σκόραραν συνεχόμενα για τη Νίμπουρκ, όμως η Καρσίγιακα δεν έχασε επαφή με το σκορ, κυρίως λόγω του Μόργκαν. Αποτέλεσμα, η τσεχική ομάδα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +3 (41-38).

Το σκηνικό ακριβώς ίδιο και στην τρίτη περίοδο, με την Καρσίγιακα να έχει ελαφρύ προβάδισμα (44-48) με πρωταγωνιστή τον Χένρι. Αυτή ήταν και η εικόνα του ματς μέχρι το 30′, με τους Τούρκους να είναι μπροστά με 55-56.

Το ντέρμπι κράτησε για τα καλά (60-61), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ντάλντον και Χένρι σκόραραν κατά ριπάς (69-69), όμως το 71-69 έγινε 71-78 από την Καρσίγιακα στο 39′, ένα 0-9 που τελικά κόστισε στη Νίμπουρκ για το τελικό 73-84

Πού κρίθηκε: Το 71-69 έγινε 71-78 από την Καρσίγιακα, σερί που δεν είχε ξαναγίνει στο ματς και που έκανε την διαφορά σε μία τόσο ”κλειστή” αναμέτρηση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μόργκαν ήταν όλα τα λεφτά με 18 πόντους-16 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Χένρι στο δεύτερο ημίχρονο με 19 πόντους-5 ριμπάουντ. 20-5 είχε ο Μ’Μπαγιέ και 12-13 ο Μπίρσεν. Για τη Νίμπουρκ, προσπάθησε με 14 πόντους-7 ριμπάουντ ο Ντάλτον και με 12 ο Χρούμπαν.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-38, 55-56, 73-84

Τα στατιστικά:

Ορέν Αμιέλ: ”Μία μέρα θα τα καταφέρουμε”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Νίμπουρκ:

”Προσπάθησαν να σταματήσουν τον ρυθμό μας. Συγχαρητήρια στην Καρσίγιακα. Δεν μπορέσαμε να παίξουμε το παιχνίδι μας. Όποτε προσπαθούσαμε να βρούμε ρυθμό και να ανεβάσουμε το τέμπο, ήμασταν καλά. Αλλά μετά έβαλαν σημαντικά καλάθια. Είναι μεγάλη υπόθεση να έρχεται η ομάδα δύο φορές στο Final Eight. Έχουμε χάσει, αλλά μια μέρα θα τα καταφέρουμε. Με εμένα και τους παίκτες ή χωρίς, η ομάδα θα τα καταφέρει. Εμείς θα παλέψουμε για να το καταφέρουμε αυτό, κάνοντας το καλύτερο δυνατό”

Ουφούκ Σαρίτσα: ”Παλέψαμε και το αξίζαμε”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Καρσίγιακα:

”Είχα πει πριν το ματς ότι τα ριμπάουντ θα είναι κρίσιμο κομμάτι. Είχαμε πρόβλημα, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά το διορθώσαμε στο δεύτερο. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Η Νίμπουρκ είχε σχεδόν 90 πόντους μέσο όρο, αλλά απόψε έβαλε 73. Παλέψαμε στο παρκέ. Δεν παίζουμε ποτέ υποτονικά. Είμαστε πολύ χαρούμενοι. Φτάσαμε στα ημιτελικά για πρώτη φορά. Πετύχαμε ακόμα ένα επίτευγμα. Το αξίζαμε σαν ομάδα, παίζαμε καλά από την αρχή της σεζόν. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Καλή επιτυχία”