Μπούργος: Απέκλεισε τη Χολόν του Δέδα και πάει ΞΑΝΑ για… κούπα! (video)

2021-05-06T20:59:30+00:00 2021-05-07T00:43:36+00:00.

06/May/21 20:59

Η Μπούργος επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του φαβορί στο προημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League στο Νίζνι Νόβγκοροντ αποκλείοντας την Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα με 86-77 και οδεύει ολοταχώς για back to back κατάκτηση.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή -αποβλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από διαμαρτυρίες- παρά το καλό της πρώτο μέρος απέναντι στους Ισπανούς, είδε τους αντιπάλους της να κυριαρχούν στο δεύτερο μέρος και να παίρνουν δίκαια τη πρόκριση με 86-77 στους “4” όπου και θα διεκδικήσουν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το τρόπαιο του Basketball Champions League.

Πλέον η Μπούργος που για δεύτερη σερί χρονιά προκρίθηκε στα ημιτελικά του BCL, θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο ημιτελικό (7/5) του Final-8 την Στρασμπούρ που απέκλεισε την Τενερίφη, ενώ ο πρώτος ημιτελικός αποτελείται από την Καρσίγιακα και την Σαραγόσα (7/5).

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε μέσα από την επίθεση της η Μπούργος και προηγήθηκε με 17-11 (στο 6′) έχοντας ήδη 7/8 δίποντα. Η ομάδα του Έλληνα προπονητή μείωσε σε 20-19 (στο 9′) με επιμέρους σκορ 8-3 και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-19 για τους Ισπανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του προημιτελικού η Χολόν έκανε ότι ήθελε στο παρκέ για σχεδόν 7′ λεπτά και με επιμέρους σκορ 17-5 ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 36-29. Το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε με την Μπούργος να μειώνει σε 39-35.

Ένα καλό ισπανικό διάστημα έκανε τη διαφορά…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Νίζνι Νόβγκοροντ ξεκίνησε με την ισπανική ομάδα να αντιδράει μετά από ώρα και να κάνει τη δική της ανατροπή με 49-46 (στο 26′) με επιμέρους σκορ 14-7. Η Μπούργος ανέβασε το προβάδισμα της ακόμα και στους 7 πόντους (55-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Χολόν να μειώνει σε 60-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπούργος με γρήγορο σερί 7-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά και με +13 (67-54 στο 33′) και έγινε το μεγάλο φαβορί. 3′ λεπτά πριν το τέλος η Χολόν μείωσε σε 73-64 και έκανε μία τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή. Με σερί 4-0 οι Ισπανοί προηγήθηκαν και πάλι με +13 (77-64 στο 38′) και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση με 86-77.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου η Μπούργος μπήκε προηγούμενη με 60-54 και με σερί 7-0 ανέβασε το προβάδισμα τους στους 13 (67-54 στο 33′), διαφορά που οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να καλύψουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπενίτε έκανε τη διαφορά με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ρένφρο με 14 πόντους, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86.