Καρσίγιακα: Υπέταξε την Σαραγόσα και… πέταξε για τον τελικό του BCL! (video)

2021-05-07T20:06:31+00:00 2021-05-07T21:23:33+00:00.

07/May/21 20:06

Η Καρσίγιακα έγραψε ιστορία, επικρατώντας με 84-79 της Σαραγόσα στον τελικό και κατακτώντας έτσι την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Basketball Champions League!

-Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Μετά από έναν συναρπαστικό ημιτελικό, η Καρσίγιακα πήρε τη νίκη απέναντι στην Σαραγόσα με 84-79 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Final Eight του BCL!

Οι Τούρκοι, παρότι βρέθηκαν σε ρόλο οδηγού στο ξεκίνημα, είδαν την Σαραγόσα να κάνει την ανατροπή και να παίρνει το προβάδισμα, όμως στα τελευταία λεπτά οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό, εκεί όπου έφτασαν για πρώτη φορά και θα διεκδικήσουν το παρθενικό τρόπαιο της ιστορίας τους στη διοργάνωση.

Το ματς:

Σούπερ ξεκίνημα για τους Τούρκους

Η Καρσίγιακα μπήκε δυναμικά στο ματς, με την τουρκική ομάδα να παίρνει τον έλεγχο και να κλείνει το δεκάλεπτο με το υπέρ της 17-29. Η Σαραγόσα κάπου εκεί προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε απολύτως τίποτα, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-43. Παρόλα αυτά, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Ανατροπή στο δεύτερο η Σαραγόσα

Η Σαραγόσα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την μεγάλη επιστροφή. Οι Ισπανοί μάλιστα έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 60-57, με το ματς να γίνεται θρίλερ.

Θρίλερ και στο τέλος… Καρσίγιακα

Οι Ισπανοί έφτασαν στο +7 στο ξεκίνημα της περιόδου, όμως στη συνέχεια η Καρσίγιακα επέστρεψε, με τις δύο ομάδες συμπορεύονταν μέχρι το 35’ (70-70). Σε εκείνο το σημείο η Καρσίγιακα πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +7 με 72-79 στο 38’. Μπρουσίνο και Ένις μείωσαν στους 3 (79-82), 39’’ πριν το τέλος, όμως ένα λάθος του Ουάιλι έδωσε την ευκαιρία στη Καρσίγιακα να κάνει το σκορ 79-83 στα 20’’. Ο Ένις αστόχησε ξανά, ο Εμπαγιέ έκανε το 79-84 και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Τούρκους νικητές!

Πού κρίθηκε:

Η χαμένες επίθεσεις της Σαραγόσα στο τελευταίο λεπτό και οι βολές της Καρσίγιακα στο τέλος ήταν το… κλειδί για τη νίκη των Τούρκων στο τέλος, όταν το ματς κρινόταν.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σεκ Χένρι είχε 24 πόντους για τους νικητές, με τον Εμπαγιέ να προσθέτει 17 και τον Μόργκαν 14.

Από την άλλη οι 21 του Ουάιλι και οι 18 του Μπρουσίνο δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 17-29, 33-43, 60-57, 79-84

Σαρίτσα: “Δεν μας ενδιαφέρει ο αντίπαλος  στον τελικό – Έχουμε καρδιά”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς των Τούρκων:

“Ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη για εμάς, για τους παίκτες, για το σύλλογο. Είμαστε στον τελικό. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, αλλά στο δεύτερο κάναμε πολλά λάθη. Δύο πράγματα ήταν πολύ σημαντικά: Πρώτον ο αιφνιδιασμός τους που τον σταματήσαμε και το δεύτερο η άμυνά μας κοντά στο καλάθι. Όταν χρησιμοποιήσαμε τη ζώνη κάποια πράγματα άλλαξαν. Έχουμε χαρακτήρα και καρδιά και για αυτό κερδίσαμε”.

Για το ποιον θέλει για αντίπαλο: “Δε μας ενδιαφέρει ποιος θα είναι ο αντίπαλος στον τελικό… Εμπιστεύομαι τους παίκτες μου και αυτοί εμένα. Στην αρχή της τρίτης περιόδου παίξαμε άθλια, τους δώσαμε 26 πόντους από δικά μας λάθη. Όμως ποτέ δεν φοβήθηκα. Είμαστε μαχητές και μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα.

Είναι πολύ σημαντικό για εμάς που φτάσαμε μέχρι τον τελικό. Εξαιτίας του κορωνοϊού, δεν κάναμε αλλαγές στην ομάδα. Αυτό που ξέρουμε να κάνουμε καλά, είναι να παλεύουμε μέχρι το τέλος και να μην παραδινόμαστε ποτέ”.