Μπούργος: Απέκλεισε την Στρασμπούρ και πάει φουλ ΞΑΝΑ για… στέψη!

2021-05-07T22:34:25+00:00 2021-05-07T22:38:18+00:00.

07/May/21 22:34

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Μπούργος κέρδισε σχετικά εύκολα με 81-70 στον ημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League την Στρασμπούρ και προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό της διοργάνωσης.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού η γαλλική Στρασμπούρ να έδειχνε ικανή να κάνει τη μεγάλη έκπληξη αποκλείοντας την Μπούργος, όμως η ισπανική ομάδα απέδειξε γιατί πέρυσι κατέκτησε το τρόπαιο και φέτος βρίσκεται ξανά στο Final-8 και κυριαρχώντας στο παρκέ πανηγύρισε για ακόμα μία χρονιά τη πρόκριση της στο ματς τίτλου της διοργάνωσης.

Πλέον η Μπούργος θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (9/5) την Καρσίγιακα που απέκλεισε την Σαραγόσα, ενώ στο μικρό τελικό (9/5) θα αναμετρηθούν για τη τρίτη θέση του Final-8 οι δύο ηττημένοι (Σαραγόσα – Στρασμπούρ).

Το ματς

Δίκαιο γαλλικό προβάδισμα από νωρίς

Καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα του ημιτελικού η Στρασμπούρ και προηγήθηκε με 15-7 (στο 6′) και με 18-13 (στο 8′) επιβάλλοντας το ρυθμό της, ενώ στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 25-15 και τους Ουάινραϊτ – Τζέφερσον να έχουν μαζί 17 πόντους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπούργος συνέχιζε να μην μπορεί να μειώσει και έβλεπε την γαλλική ομάδα να διατηρεί ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (32-22 στο 15′). Oι Ισπανοί με μόνο τον Ριβέρο να σκοράρει (8 πόντους) μείωσε σε 37-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με γαλλικό επιμέρους σκορ 6-1 (43-37) μετά τη μείωση του σκορ σε 37-36 από την Μπούργος.

Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η ψυχή και η ποιότητα των Ισπανών!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Νίζνι Νόβγκοροντ ξεκίνησε με την Μπούργος να κάνει επιμέρους σκορ 11-6 και να μειώνει σε 49-48 (στο 25′) κάνοντας και πάλι ντέρμπι τον ημιτελικό. Μάλιστα η ισπανική ομάδα με τρίποντο και εξαιρετική άμυνα πέρασε και μπροστά (53-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Στρασμπούρ πίσω με 63-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-2 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +15 (74-59 στο 35′) και έγιναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη πρόκριση. 2′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά είχε πάει στους 14 (78-64) και στο φινάλε οι Ισπανοί πανηγύρισαν τη τεράστια νίκη με 81-70!

Που κρίθηκε: Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μπούργος επέτρεψε πλήρως στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 63-57 και στη τέταρτη περίοδο ξεκινώντας με επιμέρους σκορ 11-2 “καθάρισε” τη πρόκριση αφού προηγήθηκε 5′ λεπτά πριν το τέλος με 74-59!

Παίκτης-κλειδί: Το δίδυμο Μπενίτε (16 πόντους, 3 ριμπάουντ) και ΜακΦάντεν (12 πόντους με 4/9 τρίποντα και 2 ασίστ) έκανε τη διαφορά, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Ριβέρο με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-43, 63-57, 81-70.