Σαραγόσα: Αντίο με νίκη και τρίτη θέση στο Final-8 του Basketball Champions League (video)

2021-05-09T17:05:22+00:00 2021-05-09T17:27:25+00:00.

09/May/21 17:05

Με τον Ντίλαν Ένις να πραγματοποιεί μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση η Σαραγόσα κέρδισε την Στρασμπούρ με 89-77 στον μικρό τελικό τελικό του Final Eight του Basketball Champions League στο Νίζνι Νόβγκοροντ και κατέκτησε τη τρίτη θέση, που είναι και η καλύτερη στην ιστορία της στο θεσμό.

Η ισπανική ομάδα αποδείχθηκε, στον μικρό τελικό τελικό του Final-8, η λιγότερο… απογοητευμένη από τον αποκλεισμό στα ημιτελικά και έχοντας τον Αμερικανό scoring guard να κάνει τη διαφορά σε επίθεση και δημιουργία, δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί της Στρασμπούρ και να πάρει τη τρίτη θέση στη διοργάνωση, που είναι και η καλύτερη που έχει καταλάβει στο BCL.

Το πρώτο ημίχρονο του μικρού τελικού του Final-8 ήταν το καλύτερο διάστημα της Σαραγόσα η οποία παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση και δείχνοντας σαφώς λιγότερο επηρεασμένη από τον αποκλεισμό στα ημιτελικά, κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια 7 πόντων (44-37), το οποίο μάλιστα εύκολα θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα και στις δύο πλευρές και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (56-46 στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μικρού τελικού η Στρασμπούρ μείωσε σε 74-40 4′ λεπτά πριν το τέλος με επιμέρους σκορ 15-7, αλλά στο 38′ η Σαραγόσα με επιμέρους σκορ 5-2 προηγήθηκε και πάλι με +7 (79-72) και καθάρισε τη νίκη την οποία πανηγύρισε στο τέλος με 89-77.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση των Ισπανών που είχαν 25/40 δίποντα (60%), 26 ασίστ και μόλις 11 λάθη μην αντιμετωπίζοντας κανένα πρόβλημα από την άμυνα των Γάλλων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ένις ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ με 24 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ και ο Μπαρέιρο έκανε καλό ματς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-37, 67-55, 89-77.