Μπούργος: Πήρε το “θρίλερ” με Καρσίγιακα και… έμεινε στο ΘΡΟΝΟ της! (videos)

2021-05-09T20:00:58+00:00 2021-05-09T22:23:54+00:00.

09/May/21 20:00

Σε έναν τελικό που παίχτηκε σε πολύ χαμηλό ρυθμό και τις δύο άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο η Μπούργος κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το Basketball Champions League κερδίζοντας την Καρσίγιακα με 64-59.

Η ισπανική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγάλο μέρος του τελικού του Final-8 στο Νίνζνι Νόβγκοροντ και παρότι οι παίκτες του Καρσίγιακα έφτασαν ένα σουτ από την ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα, τελικά γνώρισαν την ήττα με την κούπα να πηγαίνει ξανά σε ισπανικά χέρια και τον Βίκτορ Μπενίτε να αναδεικνύεται MVP του Final-8!

Η Μπούργος πλέον αναδεικνύεται η πιο επιτυχημένη ομάδα μέχρι στιγμής στο Basketball Champions League αφού κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο, ενώ μέσα σε επτά περίπου μήνες έχει κερδίσει δύο BCL και ένα Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα ο τελικός, στην άμυνα ο πρώτος λόγος!

Ντέρμπι ήταν ο τελικός στο ξεκίνημα του με την Μπούργος να προηγείται με 10-8 (στο 6′) και καμία ομάδα να μην έχει ακόμα λάθος. Ο χαμηλός ρυθμός είχε επιβληθεί στο παρκέ (13-9 στο 8′ η Μπούργος) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Καρσίγιακα πίσω με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο χαμηλός ρυθμός που βόλευε ξεκάθαρα την Καρσίγιακα συνεχίστηκε όπως και το ντέρμπι στο παρκέ, αλλά οι Τούρκοι πήραν μετά από ώρα το προβάδισμα με 25-23 (στο 17′) και τον Μ’Μπαγέ να έχει 9 πόντους και είναι πρώτος σκόρερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 29-28 για την Μπούργος.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της σπουδαίας αναμέτρησης στο Νίζνι Νόβγκοροντ ξεκίνησε με την ισπανική ομάδα να μην μπορεί να αλλάξει τον ρυθμό, αλλά να υπερτερεί των αντιπάλων τους αφού σφίγγοντας περισσότερο τη δική της άμυνα, αύξησε το προβάδισμα της σε 40-36 (στο 27′) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ρένφρο (11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Η τρίτη περίοδος έληξε με 46-39 και η Μπούργος έδειχνε να είναι και το φαβορί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που κρίθηκε ο τίτλος η ομάδα του Σαρίτσα μπήκε δυνατά με στόχο να μειώσει και μάλιστα κατάφερε με επιμέρους σκορ 12-4 να προηγηθεί μετά από ώρα (51-50 στο 34′). Μέσα σε τρία λεπτά η Μπούργος με δικό της επιμέρους σκορ 8-3 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 59-54 (στο 37′) και είχε πλέον το πάνω χέρι για τη κούπα.

Στο 38′ οι Τούρκοι έβαλαν “φωτιά” στο τελικό μειώνοντας σε 60-59 και μετά από σερί κακές επιθέσεις των ομάδων ο Ρένφρο έβαλε ένα μεγάλο καλάθι στα 34” και έκανε το 62-59 για την Μπούργος. Μία κακή επίθεση των Τούρκων οι οποίοι έχασαν και τη κατοχή μετά το επιθετικό ριμπάουντ τελικά έκρινε το νικητή, με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν στη λήξη τη κατάκτηση της κούπας και φέτος με 64-59!

Που κρίθηκε: Με την Καρσίγιακα να έχει μειώσει σε 60-59 στο τελευταίο λεπτό ο Ρένφρο πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι στα 34” βάζοντας μπροστά με +3 (62-59) τους Ισπανούς, ενώ στην κρίσιμη επίθεση των Τούρκων η Μπούργος έβγαλε την άμυνα και πήρε τη κούπα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρένφρο ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Μπενίτε με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-29, 39-46, 59-64.