Λαύριο: Αντιστάθηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο στη Ζενίτ

2021-09-12T18:30:23+00:00 2021-09-12T21:29:11+00:00.

12/Sep/21 18:30

Το Λαύριο, παρότι ξεκίνησε καλά, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά παραδόθηκε στη Ζενίτ, γνωρίζοντας την ήττα με 79-51.

Όπως και απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, έτσι και κόντρα στη Ζενίτ, το Λαύριο δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά δυναμικότητας, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να γνωρίζει την ήττα με 79-51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα με 21-15, όμως το επιμέρους των άλλων τριών περιόδων ήταν 30-64, νούμερο που δείχνει και το πόσο εύκολο έργο είχε, εν τέλει, η Ζενίτ.

Ο Λιούις με 10 ήταν ο μόνος διψήφιος για το Λαύριο, ενώ από την άλλη ο Καράσεφ είχε 11 και από 10 πρόσθεσαν οι Πονίτκα, Φράνκαμπ, Μίκι και Πόιθρες.

Το ματς:

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία, κλείνοντάς το μάλιστα με το υπέρ του 21-15. Η συνέχεια όμως ήταν το ακριβώς ανάποδο.

Σε όλη την δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα είχε 7 πόντους επιθετικά, ενώ δέχθηκε 26(!), με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-28 για την Ζενίτ.

Η εικόνα στην συνέχεια δεν άλλαξε καθόλου, με τη Ζενίτ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και παρά την προσπάθεια του Λαυρίου. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 68-36 για τους Ρώσους, ενώ το τέταρτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ζενίτ να επικρατεί με 79-51.

Δεκάλεπτα: 15-21, 41-28, 68-36, 79-51

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 9 (1), Μουράτος 7 (1), Αμινού 5, Κακλαμανάκης 4, Περσίδης 6 (2), Λιούις 10 (1), Μπλερ, Σμιθ 7, Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός 3, Βουλγαρόπουλος.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ, Πόιθρες 10, Πονίτκα 7 (1), Μίκι 10, Ναπίερ 7 (1), Ζαχάροβ, Καράσεφ 11 (3), Βόλκχιν 3, Μπαρόν 3, Πούσκοφ 4, Κουζμίνσκας 5 (1), Ζούμπκοφ 5 (1), Φρανκαμπ 10 (2), Γκουντάιτις 4.

Photo Credits: Κυπριακή Ομοσπονδία