Προκριματικά BCL: Η Κλουζ κέρδισε το αγχωμένο Περιστέρι και πήγε τελικό με Φρίμπουργκ

2021-09-15T21:25:45+00:00 2021-09-15T23:32:27+00:00.

15/Sep/21 21:25

Petteway

Δεν θα βρεθεί στους φετινούς ομίλους του Basketball Champions League το Περιστέρι, αφού ηττήθηκε από την Κλουζ στον ημιτελικό των προκριματικών με 74-84.

Δεν τα κατάφερε το Περιστέρι, το οποίο και ηττήθηκε από την Κλουζ με 74-85, μένοντας εκτός τελικού, για τα προκριματικά του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Μανωλόπουλου, η οποία θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup, έφερε το ματς στα μέτρα του, αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν καταστροφικό, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν επιμέρους 2-14, για να πάρουν την μεγάλη πρόκριση.

Ο νικητής θα αναμετρηθεί με την Φρίμπουργκ, η οποία νίκησε νωρίτερα την Σπλιτ με 76-67, με τον μεγάλο τελικό του τουρνουά να διεξάγεται στις 17/9 στο ”Ανδρέας Παπανδρέου”.

Η εξέλιξη: Η Κλουζ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και αυτό φάνηκε όχι μόνο από το προβάδισμα στο σκορ, αλλά και από την γενική παρουσία στο παρκέ. Το Περιστέρι δεν προηγήθηκε ποτέ και έμεινε στο ρόλο του ”κυνηγού”, χωρίς όμως να πλησιάσει στο πρώτο δεκάλεπτο (13-20).

Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά, οι Πέτεγουεϊ-Μορέιρα βγήκαν μπροστά και έτσι οι γηπεδούχοι όχι απλά ροκάνισαν την διαφορά, αλλά κατάφεραν να προσπεράσουν 3:30′ πριν το ημίχρονο, κάτι που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, όπως ”μαρτυρά” το 40-39.

Το ματς έγινε ένα κανονικό ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να μένει μέσα στο ματς, αλλά ένα μικρό σερί των φιλοξενούμενων στο τέλος, τους έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ, στο φινάλε της περιόδου, για το 59-61.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος, με την Κλουζ να είναι πιο εύστοχη στα κρίσιμα σημεία. Το Περιστέρι έκανε το 71-68 στο 35′, αλλά δεν είχε ίδια συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρχικά το 73-77 με τρίποντο του Στιούαρτ και το 73-82 με σουτ των Ρίτσαρντ και Κάτιτς, για να έρθει το φινάλε με

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 2-14 της Κλουζ στα τελευταία λεπτά, με το 71-68 να γίνεται 73-82.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στιούαρντ ήταν όλα τα λεφτά με 17 πόντους-7 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ 16 πρόσθεσε ο Κάτιτς, 15 (με 12 ασίστ) ο Ρίτσαρντ και 13 ο Στιπάνοβιτς. Για το Περιστέρι, 18 είχε ο Μορέιρα και 14 ο Μίλερ με τον Πέτεγουεϊ να μένει στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84

Τα στατιστικά:

Σωτήρης Μανωλόπουλος: ”Είμαστε απογοητευμένοι, θέλουμε δουλειά”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

«Είμαστε απογοητευμένοι. Ήταν ένα παιχνίδι όπου θέλαμε τη νίκη πολύ για να περάσουμε στους ομίλους του Basketball Champions League. Δεν τα καταφέραμε, η ομάδα θέλει δουλειά, είναι καινούργια. Οι επιλογές των παικτών είναι σωστές, αλλά είναι μια καινούργια ομάδα και πρέπει να δουλέψουμε σκληρά όλοι μαζί για να έχουμε μια πολύ καλή ομάδα για τη συνέχεια των υποχρεώσεών μας. Αξίζουν συγχαρητήρια στην Κλουζ για τη νίκη της, είναι μια ανερχόμενη ομάδα που κάνει μεγάλη προσπάθεια αρκετά χρόνια»

Έτσι νίκησε η Φρίμπουργκ, ήττα-σοκ για Μπάμπεργκ

Η Φρίμπουρκ δεν είχε πρόβλημα κόντρα στη Σπλιτ και με 76-67, πήρε την πρόκριση για το τουρνουά του Περιστερίου.

Τέσσερις παίκτες των Ελβετών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Γιούρκοβιτζ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και άξιο συμπαραστάτη τον Κοτούρ (12 πόντοι).
Από την άλλη, για τους Κροάτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΛιν με 12 πόντους.

Η μεγάλη έκπληξη της ημέρας ήρθε από το Ταλίν, με την Γιουβέντους να κερδίζει την Μπάμπεργκ με 83-79 και να πηγαίνει εκείνη στον τελικό του τουρνουά, αφήνοντας την γερμανική ομάδα στο FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Γκετσεβίτσιους (7 πόντοι) έκανε μία τρομερή τέταρτη περίοδο (32-14), για να φτάσει στο μεγάλο αυτό αποτέλεσμα. Ο Μίλερ είχε 27 πόντους και οι Λεκούνας-Ματιούλις από 15, με τον Χίκμαν να προσπαθεί για τους ηττημένους.

Λε Μαν – Προμετέι

*Οι τελικοί στα γκρουπ του Περιστερίου, του Ταλίν και του Τρεβίζο θα διεξαχθούν στις 17/9, ενώ στη Σόφια ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 18/9. Από κάθε Προκριματικό όμιλο προκρίνεται στην κανονική περίοδο του BCL μόνο ο νικητής κάθε τουρνουά