ΕυρωΛαύριο! Ο Γκόινς έριξε στο καναβάτσο την Ντιζόν για την ιστορική πρώτη νίκη στο BCL! (videos)

2021-10-05T20:22:22+00:00 2021-10-05T20:31:32+00:00.

05/Oct/21 20:22

Με μία τεράστια νίκη ξεκίνησε την διαδρομή του στο Basketball Champions League το Λαύριο κερδίζοντας στο τέλος με καλάθι και μπλοκ του Γκόινς την Ντιζόν με 65-63 στο ΣΕΦ.

Χωρίς να έχει εμπειρία από ευρωπαϊκές διοργανώσεις και την αγωνιστική ετοιμότητα το Λαύριο κατάφερε να ξεκινήσει την πορεία του στους ομίλους του BCL με μία σπουδαία επικράτηση επί της Ντιζόν στο ΣΕΦ με 65-63 χάρη στο μεγάλο καλάθι του Γκόινς και στο μπλοκ του λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Με αυτή τη νίκη σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αυξάνουν τις ελπίδες πρόκρισης τους στα playoffs και δείχνουν χαρακτήρα για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πλέον το Λαύριο θα αντιμετωπίσει για την 2η αγωνιστική την Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη στην Ισπανία (20/10), ενώ η Ντιζόν θα φιλοξενήσει την Νίζνι στην Γαλλία (19/10).

Ντέρμπι από νωρίς με ελληνικό προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και προηγήθηκε από νωρίς με 14-6 (στο 7′) χάρη σε 8 πόντους με 3/3 σουτ από τον Μουράτο και καλή αμυντική λειτουργία. Η πρώτη περίοδος έληξε με την Ντιζόν να μειώνει σε 16-14 με τον Κέλι να βρίσκει ρυθμό (8 πόντους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός ήταν χαμηλός και οι άμυνες κυριαρχούσαν, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα 6 πόντων (26-20) στο 16ο λεπτό. Η εικόνα στη συνέχεια του δεύτερο δεκαλέπτου δεν άλλαξε ιδιαίτερα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 30-28 υπέρ της ομάδας του  .

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την γαλλική ομάδα να κάνει επιμέρους σκορ 10-5 και να προηγείται για πρώτη φορά στο σκορ με 38-35 (στο 25′) δείχνοντας να πατάει καλύτερα στο παρκέ από το Λαύριο. Με τον Κάρτερ να φτάνει τους 12 πόντους η ελληνική ομάδα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 44-42 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 44-43 σε ένα πολύ κλειστό ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς και πάλι η Ντιζόν μπήκε πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-2 πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 50-46 (στο 33′). 5′ λεπτά πριν το τέλος το Λαύριο δεν άφηνε την γαλλική ομάδα να ξεφύγει και ισοφάρισε σε 54-54 δίνοντας στοιχεία “θρίλερ” στον αγώνα.

Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι με Κάρτερ (15 πόντους) και Κακλαμανάκη (13 πόντους) έκαναν επιμέρους σκορ 7-2 και απέκτησαν προβάδισμα… νίκης με 61-56! Στα 40′ δευτερόλεπτα η Ντιζόν μείωσε σε 63-60 και τα 28′ ο Χόλστον ισοφάρισε σε 63-63. Τελικά στα 5′ δευτερόλεπτα ο Γκόινς έκανε το 65-63 για το Λαύριο και η Ντιζόν στην τελευταία φάση αστόχησε με τον Χόλστον αφού τον “τάπωσε” ο Γκόινς!

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Γκόινς που έκανε το σκορ 65-63 5′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και στην τελευταία άμυνα νίκης που έβγαλε το Λαύριο.Μ

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκόινς που πέτυχε το καλάθι νίκης και το μπλοκ (1) με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ και ο Κάρτερ ήταν πολύ καλός με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63