ΑΕΚ: Δεν έφτανε ένας Παππάς, ήττα στην Ουγγαρία! (videos)

2021-10-06T19:55:07+00:00 2021-10-06T20:34:22+00:00.

06/Oct/21 19:55

Μπορεί ο Νίκος Παππάς να έκανε το ιδανικό ντεμπούτο (20 πόντους και 2 ριμπάουντ) του με την “κιτρινόμαυρη” φανέλα, όμως δεν συνδυάστηκε με νίκη για την ΑΕΚ καθώς ηττήθηκε με 83-78 στην Ουγγαρία από την Φάλκο Σομπατέλι για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα παρουσίασε καλό πρόσωπο κατά διαστήματα στην Ουγγαρία απέναντι στην Φάλκο Σομπατέλι και πάλεψε να επιστρέψει τρεις φορές από το -10, όμως γνώρισε την δίκαια ήττα με 83-78 και πήγε στράφι η εντυπωσιακή επάνοδος του Νίκου Παππά (20 πόντους, 2 ριμπάουντ) στα παρκέ μετά από 7 σχεδόν μήνες.

Πλέον η ΑΕΚ ετοιμάζεται για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League όπου και θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Τρεβίζο στις 19 Οκτωβρίου.

Ντέρμπι από νωρίς και μπροστά οι Ούγγροι

Ντέρμπι και υψηλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ΑΕΚ να προηγείται με 11-10 (το 5′) και τον Γκρίφιν να έχει 7 πόντους. Η “Ένωση” πήρε και προβάδισμα με 4 πόντους (19-15 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-19.

Οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 32-29 (στο 17′) και να δείχνουν πως ελέγχουν τον ρυθμό. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να είναι πίσω στο σκορ με 38-35 έχοντας προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ παρότι ο Νίκος Παππάς ήταν εξαιρετικός στην επιστροφή του (11 πόντους).

Διψήφιο προβάδισμα για Φάλκο και “μάχη” μέχρι τέλους!

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ουγγαρία η Φάλκο μπήκε πιο δυνατά και ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +9 (49-40 στο 24′) με επιμέρους σκορ 11-5 και έδειχνε να είναι το φαβορί για την νίκη. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει και μείωσε σε 50-46 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να μειώνει ακόμα περισσότερο σε 57-54 με τον Παππά να φτάνει τους 16 πόντους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν γρήγορο σερί 7-0 και να προηγούνται και πάλι με +10 (64-54 στο 32′). Η ΑΕΚ στο 36ο λεπτό μείωσε σε 68-63, αλλά οι αντίπαλοι της πλέον είχαν το πάνω χέρι για τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 (75-65) και η Φάλκο φάνταζε μία “ανάσα” από την νίκη με την οποία και πάλι να παρουσιάζει αρρυθμίες και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ μείωσε σε 76-70, όμως οι Ούγγροι έκαναν ότι έπρεπε παρά τις προσπάθειες της “Ένωσης” για ανατροπή και πήραν την νίκη στην πρεμιέρα με 83-78Στη τελευταία καθοριστική φάση ο Παππάς έφτασε κοντά σε λάθος από επαναφορά με το σκορ στο 81-78, αλλά τελικά το διόρθωσαν οι συμπαίκτες του και ο ίδιος δέχθηκε τάπα στο σουτ της παράταση.

Που κρίθηκε: Στο 32ο λεπτό του αγώνα η Φάλκο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (64-54) την οποία δεν κατάφερε η ΑΕΚ να ανατρέψει και γνώρισε την δίκαιη ήττα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Περλ ήταν καθοριστικός με 21 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ κάνοντας “ζημιά” στην ΑΕΚ απόψε.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78.