Basketball Champions League: Έκανε το 2/2 η Στρασμπούρ

2021-10-11T22:05:00+00:00 2021-10-11T22:05:00+00:00.

11/Oct/21 22:05

Η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Οστάνδης με 83-77 και έγινε η πρώτη ομάδα που έκανε το 2/2 στο φετινό Basketball Champions League.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Κάνοντας ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και αντέχοντας στην αντεπίθεση στο τέταρτο, η Στρασμπουρ πήρε τη νίκη απέναντι στην Οστάνδη και έκανε το 2/2 στο φετινό BCL.

Από την άλλη, η Οστάνδη έμεινε για ακόμα μια αγωνιστική χωρίς νίκη, ούσα τέταρτη στον έκτο όμιλο με 0/2.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με καμία να μην κατορθώνει να ξεφύγει, όπως δείχνει το 38-39 του ημιχρόνου. Από την άλλη, η έκρηξη για τη Στρασμπουρ ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 19-28 από το 20’ μέχρι το 30’, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια τιμή. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάλεψαν, χωρίς όμως να κατορθώνουν να επιστρέψουν και να περάσουν μπροστά. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τη Στρασμπουρ νικήτρια με 77-83

Από πλευράς νικητών, ο Τζον Ρόμπερσον με 20 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ 14 πρόσθεσε ο ΝτιΆντρε Λάνσντοουν για τους.

Για την Οστάνδη, ο Πιέρ-Αντουάν Τζιλέρ είχε 21 πόντους, με τον Λέβι Ράντολφ να έχει από πλευράς του 17.

Δεκάλεπτα: 15-14, 38-39, 57-67, 77-83