ΑΕΚ: Εντός έδρας ήττα από Τρεβίζο και 0/2 στο BCL (videos)

2021-10-19T20:17:37+00:00 2021-10-19T20:45:41+00:00.

19/Oct/21 20:17

Η ΑΕΚ γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο Basketball Champions League αυτή τη φορά εντός έδρας από την Τρεβίζο με 92-77 και πλέον μετρά 0/2 στον όμιλο της.

Δεν είναι καλά αγωνιστικά και ψυχολογικά η ΑΕΚ και αυτό φάνηκε και απόψε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Τρεβίζο όπου ηττήθηκε με 92-77 και παραμένει χωρίς νίκη στο Basketball Champions League.

Πλέον η ελληνική ομάδα του Στέφανου Δέδα μετράει στον όμιλο 0/2, ενώ οι Ιταλοί αντίθετα έχουν ρεκόρ 2-0 και αποδεικνύουν πως είναι φαβορί για την πρόκριση.

Στο -14 η ΑΕΚ λόγω… άμυνας

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-2 (στο 3′) έχοντας 1/4 σουτ και ενώ στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς παρέμενε πίσω στο σκορ από την Τρεβίζο (16-12 στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-18 και την ελληνική ομάδα να επιβάλλεται να βελτιωθεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 20-12 ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +13 (43-30 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι πίσω με 50-36 και να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα.

Επέστρεψε αλλά… ηττήθηκε η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει πρωταγωνιστές τους Γέλοβατς – Χάμερ και με επιμέρους σκορ 13-6 να μειώνει σε 56-49 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-60 και την ελληνική ομάδα να είναι “ζωντανή” για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν πλέον ντέρμπι και οι παίκτες του Στέφανου μείωσαν σε 69-68 στο 35ο λεπτό επιστρέφοντας πλήρως από το -14. 3′ λεπτά πριν το τέλος η Τρεβίζο αντέδρασε και με ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 12-1 προηγήθηκε και πάλι με +10 (80-70) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Στο 39′ δεν είχε αλλάξει κάτι (85-75) και στο τέλος η ΑΕΚ γνώρισε μία ακόμα ήττα με 92-77.

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ είχε επιστρέψει από το -14 μειώνοντας σε 69-68, αλλά ένα επιμέρους σκορ 12-2 της Τρεβίζο τέλειωσε το ματς (80-70 στο 37′).

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιμς ήταν τρομερός με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ντίμσα με 16 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Μπορτολάνι με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92.