Ανώτερη η Μάλαγα, κρατά την εμπειρία το Λαύριο! (video)

2021-10-20T22:13:54+00:00 2021-10-20T22:43:22+00:00.

20/Oct/21 22:13

Το Λαύριο προσπάθησε στην Ανδαλουσία κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, αλλά ηττήθηκε με 86-70 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να επανέλθει από διψήφιες διαφορές, αλλά ένα κακό διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και η συνολική προβληματική της άμυνα έφεραν την ήττα από την ισπανική ομάδα με 86-70, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Κάρτερ που είχε 21 πόντους.

Πλέον η Ουνικάχα Μάλαγα είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου με ρεκόρ 2-0, ενώ το Λαύριο γνώρισε τη πρώτη του βαθμολογική απώλεια μετρώντας 1 νίκη σε δύο αγώνες.

Η άμυνα “πλήγωσε” το Λαύριο στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη και προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 13-4, όμως το Λαύριο με 6/9 δίποντα και επιμέρους σκορ 16-7 ισοφάρισε στη λήξη της πρώτης περιόδου σε 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση του Λαυρίου έπαυσε να αποδίδει καρπούς (2/10 τρίποντα) και η Μάλαγα πήρε και πάλι προβάδισμα της τάξης των 7 πόντων (33-26 στο 16′) με το Αμπρομάιτις να έχει 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Η διαφορά πήγε ξανά στους 9 (38-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με 45-35.

“Λύγισε” στο τέλος το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ανδαλουσία ξεκίνησε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να μην μπορεί να λύσει το αμυντικό της πρόβλημα και η Μάλαγα προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με 56-44. Ο Κάρτερ φτάνοντας τους 19 πόντους με 7/9 σουτ μείωσε σε 61-53 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά σε διψήφια τιμή 66-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ουνικάχα με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (74-58 στο 33′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε το Λαύριο δεν μπορούσε να μειώσει (79-64) παρά τις προσπάθειες του και στο τέλος γνώρισε την πρώτη του ήττα με 86-70.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Ουνικάχα με επιμέρους σκορ 8-2 στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκε με +16 (74-58 στο 33′) με μία διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει το Λαύριο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπριθουέλα ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 5 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Αμπρομάιτις με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56. 86-70