Λαύριο – Νίζνι: Το άξιζε, το έσωσε στο παρά 1”, το πήρε στην παράταση! (videos)

2021-11-02T21:34:21+00:00 2021-11-02T22:57:45+00:00.

02/Nov/21 21:34

Σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” στο ΣΕΦ που κρίθηκε στη παράταση το Λαύριο κέρδισε με 95-86 την Νίζνι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ταϊσόν Κάρτερ έκανε ένα σπουδαίο βήμα πρόκρισης.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το 2/2 στα εντός έδρας παιχνίδια του ομίλου του Basketball Champions League κερδίζοντας στη παράταση με 95-86 την Νίζνι, αφού επιβίωσε με 1/2 βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας του Γερομιχαλού και έχοντας σε “τρομακτική” βραδιά τον Κάρτερ.

Πλέον η ελληνική ομάδα έχει ρεκόρ 2-1 και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση, απέναντι στην Νίζνι που μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Προβάδισμα για Λαύριο με τρομερό Κάρτερ

“Καυτό” ξεκίνησε το Λαύριο επιθετικά και έχοντας 5/5 τρίποντα με τον Κάρτερ να έχει 11 πόντους προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (24-13 στο 6′). Οι Ρώσοι μείωσαν σε 28-20 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 7-4 και η πρώτη περίοδος έληξε με την Νίζνι να μειώνει σε 28-27 και την ελληνική ομάδα να χάνει τον έλεγχο του ρυθμού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν απέδιδε καλά σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ και η Νίζνι με επιμέρους σκορ 10-5 πέρασε μπροστά στο 15ο λεπτό με 37-33 έχοντας 13/24 σουτ. Ο Κάρτερ έχοντας 18 πόντους με 7/8 σουτ οδήγησε σε σερί 6-0 το Λαύριο και σε προβάδισμα με 39-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-44.

“Θρίλερ” που κρίθηκε στο τέλος στο ΣΕΦ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με το Λαύριο να μην σκοράρει για 4′ λεπτά και την Νίζνι να ισοφαρίζει σε 49-49. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-4 πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 59-53 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Σερέλη με επιμέρους σκορ 10-4 και προηγήθηκαν και πάλι με +9 (72-63 στο 34′) και έγιναν φαβορί για τη νίκη. 4′ λεπτά πριν το τέλος του ματς η Νίζνι μείωσε σε 74-71 με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 και το έκανε ξανά ντέρμπι. Στο 39ο λεπτό και με το σκορ στο 77-71 οι Ρώσοι μείωσαν σε 77-75 και έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι.

Ο Τορόποφ ισοφάρισε μάλιστα με 2/2 βολές σε 77-77 στα 59”, όμως στα 39” ο Κάρτερ φτάνοντας τους 33 πόντους έβαλε μπροστά το Λαύριο με 79-77 και ο Λιούις με κλέψιμο έκανε και ο ίδιος λάθος και η τελευταία κατοχή στα 13” πήγε στη Νίζνι. Τελικά ο Τορόποφ αστόχησε στα 7”, αλλά Στρέμπκοφ στα 4” μετά από επιθετικό ριμπάουντ έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο και 80-79! Το Λαύριο στη τελευταία του προσπάθεια κέρδισε βολές με τον Γερομιχαλό ο οποίος με 1/2 έστειλε το ματς στη παράταση με 80-80.

Παράταση

Το Λαύριο ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο με σερί 6-0 και προηγήθηκε με 88-80 και έδειχνε να είναι φαβορί ψυχολογικά για τη νίκη 2′ λεπτά πριν το τέλος. Τελικά η ελληνική ομάδα άντεξε μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 95-86.

Που κρίθηκε: Στη παράταση όπου το Λαύριο ξεκίνησε με σερί 8-0 σε 3′ λεπτά και προηγήθηκε με 88-80 και μέχρι το τέλος δεν κινδύνεψε να χάσει τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάρτερ ήταν φανταστικός με 35 πόντους (13/20 σουτ), 6 ασίστ και 2 κλεψίματα και “σκότωσε” την Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80, 95-86.