Σερέλης: “Ωριμάζουμε μέσα από τέτοιες εμφανίσεις – Δείξαμε σπουδαίο χαρακτήρα”

2021-11-03T00:08:46+00:00 2021-11-03T00:08:46+00:00.

03/Nov/21 00:08

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος ήταν από την μεγάλη νίκη του Λαυρίου επί της Νίζνι στη παράταση ο προπονητής της ομάδας Χρήστος Σερέλης στη συνέντευξη τύπου.

Το Λαύριο έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Κάρτερ μετά την Ντιζόν κατάφερε να κερδίσει στο ΣΕΦ και την Νίζνι στη παράταση με 95-86 και πλέον ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Μετά το παιχνίδι στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής της ελληνικής ομάδας Χρήστος Σερέλης μίλησε για τη σημασία της νίκης βαθμολογικά και ψυχολογικά για τους παίκτες, αλλά και για τον χαρακτήρα τους και τον τρόπο που προσεγγίζουν τους αγώνες.

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Λαυρίου:

“Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου είμαι πολύ χαρούμενος γιατί έδειξαν σπουδαίο χαρακτήρα. Κερδίζαμε για 35 λεπτά, αλλά στο τέλος παίξαμε σκληρά στη παράταση με καλή άμυνα και κερδίσαμε ένα σημαντικό παιχνίδι. Δεν θέλω να μιλήσω για τακτικές σήμερα, αλλά η ομάδα του ωριμάζει μετά από τέτοιες εμφανίσεις. Θέλαμε τη νίκη σίγουρα για να έχουμε αρκετές πιθανότητες για τη 2η και τη 3η θέση. Για μένα καταφέραμε το λιγότερο δυνατό που μπορούσαμε που είναι πολύ μεγάλο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι θα γίνει και στα άλλα ματς και θέλουμε να κάνουμε ένα διπλό που βέβαια χρειάζεται να παίξουμε άμυνα καλύτερη. Αυτό που θέλω να σταθώ είναι ο τρόπος που η ομάδα του αντιμετωπίζει τα παιχνίδια. Δεν μένουμε ικανοποιημένοι μόνο στη καλή εμφάνιση, αλλά κυνηγάμε μέχρι τέλους τη νίκη.”