ΑΕΚ: Απογοητευτική (και) στην Ρίγα, νέα ήττα και στο 0/3 (video)

2021-11-03T20:44:06+00:00 2021-11-03T21:56:49+00:00.

03/Nov/21 20:44

Η ΑΕΚ για τρίτο σερί ματς στους ομίλους του Basketball Champions League αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την εύκολη ήττα με 92-76 εκτός έδρας από την Ρίγα.

Χωρίς νίκη για τρίτο ισάριθμο παιχνίδι στο BCL παρέμεινε η ομάδα του Στέφανου Δέδα η οποία κυρίως αμυντικά “πληγώθηκε” πολύ από την Ρίγα εκτός έδρας και γνώρισε τη δίκαιη και εύκολη ήττα με …, παρότι ο Νίκος Παππάς βρέθηκε σε καλή βραδιά με 22 πόντους.

Πλέον η Ρίγα βρίσκεται στη τρίτη θέση με ρεκόρ 1-2, ενώ η ΑΕΚ είναι ουραγός του 4ου ομίλου με ρεκόρ 0-3 και πλέον καλείται να ανακάμψει στο δεύτερο γύρο της πρώτης φάσης για να μην υποστεί έναν αποκλεισμό-σοκ.

Πίσω με -12 λόγω της άμυνας η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-5 (στο 6′) έχοντας 2/7 σουτ και 2 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι 3/5 δίποντα. Η διαφορά για την Ρίγα έφτασε και στο +13 (23-10 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 27-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στέφανου Δέδα συνέχισαν να μην αποδίδουν καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ και βρέθηκαν στο 15ο λεπτό πίσω με 39-24 με τον Παππά να έχει 10 πόντους. Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 41-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-34).

“Λύγισε” η Ένωση από την άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την “Ένωση” να κάνει σερί 6-0 και να μειώνει σε 46-40 (στο 23′). Η διαφορά για τη Ρίγα όμως και πάλι ανέβηκε στο +11 (57-46 στο 26′) με τον Ρίλεϊ να έχει 17 πόντους και 5 ασίστ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ με 68-56 και να καλείται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ρίγα ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 7-3 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (75-59 στο 32′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Στο 35ο λεπτό η διαφορά πήγε και στους 18 (82-64) με την ΑΕΚ να έχει χάσει τον έλεγχο του ρυθμού και η άμυνα της να μην μπορεί να βρει λύσεις. 2′ λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του κόουτς Δέδα ήταν πίσω με 85-70 και στο τέλος ηττήθηκε με 92-76.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της ΑΕΚ η οποία δέχθηκε 92 πόντους με 19/34 δίποντα και 14/28 τρίποντα, ενώ η Ρίγα τελείωσε το παιχνίδι με 26 ασίστ και 14 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρίλεϊ ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ επίσης ζημιά στην ΑΕΚ έκανε και ο Κάρι με 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76.