ΠΑΟΚΑΡΑ στη Τσεχία: Νίκη – μισή πρόκριση από το -15! (video)

2021-11-09T20:30:41+00:00 2021-11-09T22:14:30+00:00.

09/Nov/21 20:30

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια τρομερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο και πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Νίμπουρκ (75-71), καλύπτοντας μάλιστα και το -1 του πρώτου γύρου!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μια παλικαρίσια ανατροπή έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τσεχία, επιστρέφοντας από το -15 στο 31′ και παίρνοντας τη νίκη με 75-71!

Αυτό το αποτέλεσμα είναι απίστευτα θετικό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος κάλυψε το -1 του πρώτου γύρου και έχει πλεονέκτημα κόντρα στη Νίμπουρκ. Πλέον οι Θεσσαλονικείς θέλουν μια νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια, ή δύο ήττες των Τσέχων, προκειμένου να πάρουν εκείνοι την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πλέον στο 2-2 και στη δεύτερη θέση, πίσω μόνο από την Γαλατά (3-1), με τη Νίμπουργκ να ακολουθεί με 2-2 και την Ιγκόκεα με 1-3.

Γκρίφιν με 20 και Τζόουνς με 18 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ ο Λοβ είχε 10 πόντους, συμπεριλαμβανομένων 5 πολύ κρίσιμοι στο τέλος.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά στο ξεκίνημα, όμως η άμυνά του δεν ήταν η ενδεδειγμένη. Έτσι, το σκορ ανέβηκε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, με μόνο ζήτημα όμως για τον ΠΑΟΚ να είναι η άμυνα πάνω στον Χρουμπάν. Ο Τσέχος έβαλε δύσκολα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 40-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Ο Δικέφαλος είχε πολλά θέματα στην επίθεση, η Νίμπουρκ από την άλλη βρήκε σκορ και κάπως έτσι οι γηπεδούχου ξέφυγαν, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 61-59.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια ανάκαμψης, έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και μείωσε στους 3 (66-63, 36’), έχοντας πλέον στα χέρια του το μομέντουμ. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ένα μεγάλο σουτ του Τζόουνς έφερε το ματς στην ισοπαλία (66-66, 36’), με τα πάντα να ξεκινούν από την αρχή. Ο Γκρίφιν πήρε τον ΠΑΟΚ στις πλάτες του (68-70, 38’), όμως ο Χάρντινγκ ήταν εκεί για τη Νίμπουρκ (71-70, 39’). Ο Λαβ με ένα μεγάλο καλάθι και φάουλ έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά (71-73) στα 25’’ για το τέλος και ο Τζόουνς με ένα μεγάλο μπλοκ κράτησε μπροστά τον Δικέφαλο. Ο Λαβ με ακόμα 2 βολές έκανε το 71-75 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Τελικό σκορ και ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λαβ δεν ήταν καλός για 39′, όμως στο τέλος βγήκε μπροστά και με 5 πόντους (συνολικά είχε 10) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 64-49 (31′), ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους 2-19, κάνοντας έτσι τη μεγάλη ανατροπή, με την οποία έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη.

Νίμπουρκ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.