Πολύ σκληρή για να πεθάνει η ΑΕΚ, νίκησε την Ρίγα και ελπίζει (videos)

2021-11-15T20:44:22+00:00 2021-11-15T21:03:01+00:00.

15/Nov/21 20:44

colom_aek

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη πρώτη της φετινή νίκη στο Basketball Champions League, επικρατώντας της Ρίγα με 88-79.

Ήταν καταιγιστική και το πήρε!

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλο ματς στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League, μετά το 88-79 κόντρα στη Ρίγα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Δέδα βρίσκεται στο 1-3 του 4ου ομίλου, με τους Λετονούς να έχουν ίδιο ρεκόρ. Θυμίζουμε ότι το πρώτο ματς έληξε 92-76, με το -16 της αναμέτρησης να μην καλύπτεται, κάτι που θα στοιχίσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Ανγκόλα αγωνίστηκε τελικά για τους γηπεδούχους, όχι όμως και ο Γέλοβατς, ο οποίος παραμένει στο νοσοκομείο, μετά την σοβαρή περιπέτεια υγείας που είχε, ενώ νοκ άουτ βγήκε και ο Καρλής με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Για την πέμπτη αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενεί την Φάλκο (14/12, 19:30), ενώ η Ρίγα την Τρεβίζο (14/12, 19:00).

Για όσους δεν γνωρίζουν το format, οι δεύτερες και τρίτες ομάδες κάθε ομίλου θα αναμετρηθούν σε σειρές ”best of 3”, με τους 8 νικητές να συμπληρώνουν την 16άδα της επόμενης φάσης, μαζί με τις 8 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 10-7, σκορ που η Ρίγα έκανε 10-17, για να φτάσει στο 14-23 με Ζόρικς-Χάμοντς (21 πόντοι), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν για το 25-25.

Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν το ίδιο παραγωγική για τις δύο ομάδες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, για να μείνει μπροστά στο σκορ. Ο Κολόμ βγήκε μπροστά και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Ένωσης με 40-37.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε πάνω από 5′ για να σκοράρει, με την Ρίγα να προσπερνά (40-43) και να διατηρείται σε θέση οδηγού, κυρίως μέσα από την γραμμή των βολών. Ο Κολόμ έβγαλε αντίδραση, για το 58-58 στο 30′, με τον Ανγκόλα να αποβάλλεται.

Ο Χάμοντς χρεώθηκε με 5ο φάουλ, με τον Κολόμ να συνεχίζει απτόητος (73-68). Οι Λετονοί επέστρεψαν (74-75), με τον Γκρίφιν να κερδίζει αντιαθλητικό στο -55” (79-77), για το 83-77 δια χειρός Κολόμ. Ο Χάμερ έκανε το 85-77, για να πάρει τη νίκη η ΑΕΚ με 88-79.

Πού κρίθηκε: Στο αντιαθλητικό του Ράιλι στον Γκρίφιν, ο οποίος με 1/2 βολές έκανε το 80-77 και ο Κολόμ ευστόχησε αμέσως μετά σε τρίποντο για το 83-77. Ο Χάμερ ολοκλήρωσε την φάση με κλέψιμο για το 85-77.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κολόμ ήταν όλα τα λεφτά με 26 πόντους (8/14 σουτ, 4/7 βολές) και 5 ασίστ. Ο Χάμερ συμπλήρωσε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από 9 είχαν Παππάς και Γκρίφιν. Για τη Ρίγα, προσπάθησε με 22 ο Ζόρικς και με 12 ο Χάμοντς.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79

ΑΕΚ: Ανγκόλα 8, Φιλιππάκος 5, Φλιώνης 5, Χάμερ 17, Παππάς 9, Κολόμ 26, Γκρίφιν 9, Καρλής, Μαυροειδής 5, Σαξιώνης, Βαουλέτ 4

Ρίγα: Άτε 2, Γκούλμπις 11, Μάντσεν 10, Ζόρικς 22, Κάρι 9, Γκρόμοβς, Χάμοντς, Κρούμινς, Μίσκα, Ουόκερ 6