ΠΑΟΚ: Δεν μπορούσε με Γαλατά, όλα για όλα με Ιγκοκέα στο “Παλατάκι” (video)

2021-12-08T19:48:58+00:00 2021-12-08T20:16:31+00:00.

08/Dec/21 19:48

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να λύσει τα αμυντικά του προβλήματα στη Πόλη και γνώρισε την εύκολη ήττα με 87-75 από την Γαλατασαράι και πλέον θα δώσει το παιχνίδι πρόκρισης στα playoffs του Basketball Champions League στη Θεσσαλονίκη (22/12, 19:30) απέναντι στην Ιγκοκέα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αγωνίστηκε με προβλήματα (Γιάνκοβιτς, Γκρίφιν εκτός) στη Τουρκία κόντρα στην Γαλατασαράι και ηττήθηκε δίκαια με 87-75 και πλέον επικεντρώνεται στη τελευταία αγωνιστική των ομίλων του BCL όπου θέλει νίκη για να περάσει απέναντι στην Ιγκοκέα.

Πλέον η Γαλατασαράι με ρεκόρ 4-1 προκρίνεται στα playoffs και μάλιστα ως πρώτη από τον όμιλο, ενώ ο ΠΑΟΚ με 2-3 ισοβαθμεί με Ιγκοκέα και Νίμπουρκ και θα δώσει το ματς-πρόκρισης στη Θεσσαλονίκη με τη πρώτη (22/12, 19:30).

Έμεινε ζωντανός από το -16 ο ΠΑΟΚ

Καλά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 12-10 (στο 6′) χάρη σε καλάθι του Λοβ, όμως στη συνέχεια η Γαλατά αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-2 πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με +6 (20-14 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 28-22 αφού είχε ήδη δεχθεί 6/9 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα, τα τρίποντα της Γαλατά έγινα 9/13 και η διαφορά με νέο επιμέρους σκορ 16-6 ανέβηκε για πρώτη φορά στους 16 (44-28 στο 16′). Οι παίκτες του κόουτς Λυκογιάννη απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 9-4 και μείωσαν σε 48-37 (στο 19′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε την επαφή με το σκορ και το… ματς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με την Γαλατά να δέχεται 7 πόντους σε 5′ λεπτά και να αυξάνει το προβάδισμα της πάλι πάνω από το +10 (60-47 στο 25′). Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερνε να μειώσει (65-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με –18 (76-58) και την υπόθεση νίκη να δυσκολεύει σε τεράστιο βαθμό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε χάσει τελείως τη ψυχολογία της και με μόνο 2 πόντους σε 4′ λεπτά βρέθηκε πίσω με 80-60 (στο 34′) και όλα ουσιαστικά είχαν τελειώσει. Στο 37ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχανε με 83-69 και στο φινάλε γνώρισε δίκαια την ήττα με 87-75.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει σε 48-40, αλλά με συνολικό επιμέρους σκορ 28-18 είδε τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στους 18 και να μην μπορεί να επανέλθει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ακούν-Πουρσέλ πλήγωσε τον ΠΑΟΚ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ επίσης τη διαφορά έκαναν ο Μποστ με 16 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Καμπάτσα με 16 πόντου, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75.