ΑΕΚ: “Ban” ΚΑΙ από το BCL! (video)

2021-12-14T20:27:59+00:00 2021-12-14T20:45:59+00:00.

14/Dec/21 20:27

Η Φάλκο κέρδισε και στην Ελλάδα την ΑΕΚ με 89-83 και την απέκλεισε από τη συνέχεια του Basketball Champions League σε μία έντονη βραδιά λόγω της απόσυρσης του Στέβαν Γέλοβατς.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα μπορεί να είχε σε μεγάλη βραδιά τους Γκρίφιν, Ανγκόλα και Παππά και να επέστρεψε τέσσερις φορές από διψήφια διαφορά, όμως στο φινάλε η άμυνα της άντεξε και η Φάλκο πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 89-83.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 1-4 αποκλείεται από τη συνέχεια του BCL, αφού ήθελε νίκη δική της και της Ρίγα απέναντι στην Τρεβίζο, αλλά τελικά το 74-71 των Λετονών τους στερεί και τη τελευταία ελπίδα πρόκρισης στα play-in.

Ζωντανή από το -12 με τον Παππά η ΑΕΚ

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι η ΑΕΚ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-9 (στο 8′) μετρώντας 4/14 σουτ και 1/5 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-15 και την ελληνική ομάδα να καλείται από νωρίς σε ανατροπή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Δέδα προσπάθησαν να επανέλθουν και με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσαν σε 29-25 (στο 16′) με τον Παππά να έχει 6 πόντους. Οι Ούγγροι με δικό τους επιμέρους σκορ 10-2 ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 12 (39-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 42-38 δεχόμενη μόλις 1 πόντο σε 2′ και με τον Νίκο Παππά να έχει φτάσει τους 10.

ΑΕΚ: Απέσυρε το #13 προς τιμήν του Γέλοβατς (video – photos)

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με την Φάλκο με πρωταγωνιστή τον Βαράντι (14 πόντους, 7 ασίστ) να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να προηγείται εκ νέου με +11 (53-42 στο 25′). Η ΑΕΚ με τον Ανγκόλα να ανεβάζει στροφές επιθετικά (14 πόντους) μείωσε αρχικά σε 55-50 (στο 26′) και σε 65-61 στο φινάλε της τρίτης περιόδου επιστρέφοντας και πάλι από διψήφια διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα της Φάλκο έσφιξε και πάλι (5 πόντους σε 5′ λεπτά) και το προβάδισμα της έφτασε το +8 (74-66 στο 35′) και αυτόματα έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η ΑΕΚ δεν μπορούσε να μειώσει την παγιωμένη στους 8 (78-70) διαφορά και έψαχνε μία τεράστια ανατροπή.

Ανγκόλα και Γκρίφιν πάλευαν με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα και το σκορ έγινε 78-75 στο 38ο λεπτό. Ένα καθοριστικό τρίποντο του Βαράντι ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 6 (81-75 1:30 πριν το τέλος) και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα και τον αποκλεισμό με 89-83.

Που κρίθηκε: Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ είχε επιστρέψει από μία ακόμα διψήφια διαφορά της Φάλκο μειώνοντας σε 78-75, αλλά ένα καθοριστικό Τρίποντο του Βαράντι έκανε το σκορ 81-75 περίπου 1:30 πριν το τέλος και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαράντι έκανε τη διαφορά με 20 πόντους, 12 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε και μεγάλα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89