Λαύριο: Έχασε ματς και διαφορά στην Ντιζόν, μπορεί την 3η θέση! (video)

2021-12-14T22:10:57+00:00 2021-12-14T23:00:54+00:00.

14/Dec/21 22:10

Το Λαύριο έχασε εύκολα στη Γαλλία από την Ντιζόν με 73-49 και πλέον θα διεκδικήσει τη πρόκριση του στα playoffs του Basketball Champions League στη τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Μάλαγα (21/12).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη από την αρχή δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στο παρκέ και παρότι έμεινε ζωντανή μέχρι και το 26ο λεπτό στο τέλος της τρίτης περιόδου κατάρρευσε και γνώρισε μία άνετη ήττα στο τέλος με 73-49 από την Ντιζόν η οποία εξασφάλισε τη πρόκριση της.

Πλέον η γαλλική ομάδα είναι στο 3-2 καλύπτοντας και τη διαφορά (-2) από το πρώτο ματς με το Λαύριο και μπορεί να διεκδικήσει τη πρώτη θέση, αν κάνει 0/2 η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη.

Όσον αφορά το Λαύριο θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική με την Μάλαγα για να περάσει ως τρίτο στα play-in, ενώ υπάρχει πιθανότητα αν αύριο (15/12) κερδίσει η ισπανική ομάδα στη Ρωσία την Νίζνι (1-3 ρεκόρ) να αγωνιστεί αδιάφορη βαθμολογικά στο ΣΕΦ τις 21/12.

Έμεινε ζωντανό το Λαύριο παρά το -16

Άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι η ελληνική ομάδα και με τους Χόλστον και Κέλι να πετυχαίνουν μαζί 20 πόντους βρέθηκε πίσω με 22-9 (το 8′)! Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το Λαύριο να μειώνει σε 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα που έπαιζαν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και η διαφορά πήγε στο +14 (34-18 στο 15′), αφού αντίστοιχα και οι επιλογές τους στην επίθεση δεν ήταν καλές. To σκορ έγινε και 36-20 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να μειώνει σε 38-29 με επιμέρους σκορ 9-2!

“Λύγισε” στο τέλος της τρίτης περιόδου το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γαλλία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά και το σκορ στο 45-38 (στο 26′) με τον Κακλαμανάκη για το Λαύριο να έχει 14 πόντους. Η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (51-40 στο 28′) για τους Γάλλους και η τρίτη περίοδος έληξε με την Ντιζόν να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 και να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 18 (60-42).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο ξεκίνησε με άσχημη ψυχολογία και για 4′ λεπτά δεν πέτυχε καλάθι και βρέθηκε στο -22 (64-42) με όλα ουσιαστικά να έχουν κριθεί. Στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν 68-46 και στο φινάλε οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη γνώρισαν μία δίκαιη ήττα με 73-49.

Που κρίθηκε: Στο 26′ το Λαύριο μείωσε σε 45-38 δείχνοντας ικανό για να διεκδικήσει τη νίκη, όμως το επιμέρους σκορ των Γάλλων 15-4 μέχρι το 30′ έκανε το σκορ 60-42 και εκεί όλα ουσιαστικά τελείωσαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόλστον έκανε τη διαφορά και τα… πάντα στο παρκέ για την Ντιζόν με 18 πόντους (4/10 τρίποντα), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-29, 60-42,  73-49