Λαύριο: Τα “έσπασε” στη Γαλλία και ηττήθηκε με -24 (video)

2021-12-14T22:37:37+00:00 2021-12-14T22:37:37+00:00.

14/Dec/21 22:37

Το Λαύριο πραγματοποίησε μία κακή επιθετικά εμφάνιση στη Γαλλία κόντρα στην Ντιζόν και ηττήθηκε με “κάτω” τα χέρια με 73-49 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη παρά το κακό τους ξεκίνημα στο ματς κατάφερε να αντέξουν μέχρι το 26ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια ένα κακό διάστημα στην επίθεση με σχεδόν 4 πόντους σε 7′ λεπτά έφεραν την άνετη και δίκαιη ήττα από την Ντιζόν με 73-49.

Πλέον το Λαύριο θα διεκδικήσει τη πρόκριση του στα play-in του BCL με αντίπαλο την Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη (21/12) στο ΣΕΦ.

Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης στη Γαλλία ήταν η επίθεση της ελληνικής ομάδας που βρέθηκε σε άστοχη βραδιά, καθώς με εξαίρεση τα δίποντα (16/32), στα τρίποντα (3/17) και στο κομμάτι της δημιουργίας (10 ασίστ με 22 λάθη) υπήρξε ένα άλυτο πρόβλημα για σχεδόν 40′ λεπτά που κόστισε ακριβά.