Το Λαύριο κατάπιε τη Μάλαγα και πήγε στα Play in του BCL

2021-12-21T20:14:05+00:00 2021-12-21T23:13:24+00:00.

21/Dec/21 20:14

Το Λαύριο πήρε ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη επί της Μάλαγα με 70-58, έφτασε τα τρία θετικά αποτελέσματα στον όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Στα Play In τοy BCL θα βρεθεί το Λαύριο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει τη νίκη απέναντι στη Μάλαγα και μαζί την πρόκριση.

Από την αρχή το Λαύριο είχε τον έλεγχο, φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές από την δεύτερη περίοδο και μετά, με την αδιάφορη Μάλαγα να μην επιστρέφει στο ματς και να γνωρίζει έτσι την ήττα.

Ο Κάρτερ με 19 πόντου ήταν ο κορυφαίος του Λαυρίου, λέγοντας το καλύτερο δυνατό αντίο στην ομάδα (θα συνεχίσει στην Ζενίτ), ενώ 18 είχε ο Κακλαμανάκης και 15 ο Μουράτος.

Για την Μάλαγα ο Μπριθουέλα είχε 15 και ο Φερνάντεζ 12.

Το ματς:

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και από νωρίς πήρε τον έλεγχο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 25-19, ενώ στο δεύτερο ήρθε η… έκρηξη.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, επιτρέποντας μόλις 9 πόντους στη Μάλαγα, με την διαφορά να ανεβαίνει, φτάνοντας στο +13 με το τέλος του ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Ο Κάρτερ συνέχισε την τρομερή του δουλειά για το Λαύριο και ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά, παρότι η Ουνικάχα βελτιώθηκε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-42

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά για τις δύο ομάδες. Ετσι το σύνολο του Χρήστου Σερέλη πήρε τη νίκη με και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Παίκτης κλειδί:

Μα φυσικά ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ Τάισον Κάρτερ. Ο Αμερικανός ήταν εκπληκτικός, έχοντας 19 πόντους με 6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές, με τους 15 εξ αυτών να έρχονται στο κρίσιμο πρώτο ημίχρονο, όταν και η ομάδα του ξέφυγε.

Πού κρίθηκε:

Θα μπορούσε κανείς να πει πως η θέληση ήταν ο παράγοντας που έκρινε τα πάντα. Το Λαύριο ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη και σε όλες τις φάσεις έμπεινε παθιασμένα και αποφασιστικά, την ώρα που η Μάλαγα, ούσα πρώτη, δεν… τρελάθηκε για τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58

Λαύριο (Σερέλης): Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μουράτος 15 (4/13 σουτ, 5/7 βολές), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 18 (9/12 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Περσίδης 2, Κάρτερ 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Αμίνου 7 (3/10 σουτ, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (1), Φέργκιουσον (0/2 τρίποντα), Γερομιχαλός 3 (1).

Ουνικάχα Μάλαγα (Κατσικάρης): Φερνάντεθ 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Μπαρέιρο 4, Μπριθουέλα 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σουάρεθ 3 (1), Έρικ 10 (8 ριμπάουντ), Ντίαθ (0/4 τρίποντα), Αλόνσο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Αμπρομάιτις 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκερέρο 4, Νόζα, Μπουτέιγ 2 (1/6 σουτ).