Basketball Champions League (8ος όμιλος): Πρώτη η Ρίτας μετά από τεράστιο “διπλό” επί της Μπούργος (videos)

2021-12-21T22:02:34+00:00 2021-12-22T00:37:42+00:00.

21/Dec/21 22:02

Την πρωτιά στον όγδοο όμιλο κατέκτησε η Ρίτας, με την ομάδα του Βίλνιους να επικρατεί της Μπούργος για δεύτερη φορά και να παίρνει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, περνώντας έτσι στους “16” του BCL.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Την πρόκριση στους 16 του Basketball Champions League γιορτάζει η Ρίτας, με την ομάδα του δικού μας, Γιώργου Δέδα, να περνάει από την έδρα της Μπούργος και να κλειδώνει έτσι τη πρωτιά στον όγδοο όμιλο.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρίτας να βρίσκει λύσεις και να παίρνει μια τεράστια νίκη, με την οποία πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση και έστειλε την back to back τροπαιούχο στα Play In.

Ο Σπίντι Σμιθ με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μορίς Εντούρ. Για τη Μπούργος ο Κράβιτς είχε 11 και από 10 οι Μπενίτε και Ντάλτον.

Δεκάλεπτα: 21-17, 43-43, 58-66, 77-84.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπεσίκτας πήρε τη νίκη κόντρα στην αδιάφορη Όλνενμπουργκ με 88-72.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Μπεσίκτας με επιμέρους 31-18 ξέφυγε και πήρε τη νίκη.]

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπλουιέτ με 19 πόντους, ενώ ο Σιπαχί πρόσθεσε 17. Ο Κλαρκ ήταν ο κορυφαίος της Όλνενμπουργκ με 18.

Όλντενμπουργκ 1-5

Η Μπούργος τώρα θα κοντραριστεί με την τρίτη του 7ου ομίλου, έχοντας πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Μπεσίκτας με την 2η του ίδιου γκρουπ, αλλά με μειονέκτημα.

Εκεί η πρώτη Κλουζ (4-1) δοκιμάζεται στην έδρα της τρίτης Νταρουσάφακα (2-3) και η δεύτερη Χάποελ Χολόν υποδέχεται την τέταρη Μπρίντιζι. Οι Ισραηλινοί έχουν βλέψεις για πρωτιά, καθώς με νίκη τους και ήττα της Κλουζ θα βρεθούν στην κορυφή (έχουν την ισοβαθμία).

Από την άλλη οι Ιταλοί με νίκη τους και ήττα της Νταρουσάφακα θα βρεθούν εκείνοι στην τρίτη θέση, ενώ με τη  «Ντάσκα» περιπλέκεται το πράγμα, καθώς έχει κερδίσει και έχει χάσει από την Χολόν με 7 πόντους, πράγμα που σημαίνει πως σε περίπτωση ισοβαθμίας θα παίξουν ρόλοι οι λεπτομέρειες για την δεύτερη θέση.

Φυσικά η Κλουζ δεν θα είναι αδιάφορη, καθώς θέλει να τελειώσει με την υπόθεση νίκη και πρωτιά. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν σε αυτό τον όμιλο δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να πούμε πως έχει ξεκαθαρίσει απολύτως τίποτε!