ΑΕΚ: Αντίο στο BCL με σκυμμένο κεφάλι (video)

2021-12-22T21:44:17+00:00 2021-12-22T22:53:22+00:00.

22/Dec/21 21:44

Με ήττα ολοκλήρωσε τη φετινή της πορεία στο Basketball Champions League η ΑΕΚ καθώς έχασε στην Ιταλία από την Τρεβίζο με 81-69 και κατέλαβε την τελευταία θέση με ρεκόρ 1-5.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα παρά τα πολλά προβλήματα και τους εννιά παίκτες που κατέβασε να αγωνιστούν πάλεψε στην Ιταλία απέναντι στην Τρεβίζο. αλλά ηττήθηκε με 81-69 και ολοκλήρωσε τη χειρότερη σεζόν της ιστορίας της στο Basketball Champions League.

Πλέον η Τρεβίζο κλείνει τη φάση των ομίλων με ρεκόρ 4-2 και τερμάτισε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει στα play-in το Λαύριο, ενώ η ΑΕΚ κατατάχθηκε τελευταία με μόλις 1 νίκη και 5 ήττες.

Στο -16 η ΑΕΚ που αναζητούσε ανατροπή!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 7-4 έχοντας 3/5 σουτ. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με σερί 10-0 ανέτρεψαν το σκορ σε 14-7 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 19-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τρεβίζο συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και αύξησε το προβάδισμα της στο +12 (32-20 στο 15′) με επιμέρους σκορ 13-8, ενώ η ομάδα του Στέφανου Δέδα βρέθηκε πίσω και με 19 (42-23 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να καλείται να επιστρέψει από το -16 (45-29).

Επέστρεψε η ΑΕΚ αλλά… αντίο με ήττα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιταλία ξεκίνησε με την ΑΕΚ των εννιά παικτών στο rotation να βελτιώνει την άμυνα της και να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 μειώνοντας σε 47-38 (στο 25′) με τον Χάμερ να έχει 12 πόντους. Οι Ιταλοί πάντως κρατούσαν μία σημαντική διαφορά με 59-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-53 και την “Ένωση” να προσπαθεί για τη μεγάλη ανατροπή με τους Γκρίφιν, Ανγκόλα και Χάμερ να έχουν μαζί 48 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Τρέβιζο άρχισε και πάλι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και σκοράροντας 18 πόντους σε 6′ λεπτά προηγήθηκε ξανά με +16 (77-61 στο 36′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη με την ΑΕΚ να μη δείχνει πως έχει δυνάμεις. Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η “Ένωση” μείωσε σε 80-65, αλλά τελικά ηττήθηκε δίκαια με 81-69.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ μείωσε σε 59-53, αλλά δεχόμενη επιμέρους σκορ 18-8 μέχρι και το 36ο είδε τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στους 16 (77-61) και δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράσελ με 17 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Τζόουνς με 10 πόντους και 17 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69