ΠΑΟΚ: Ήττα από Ιγκοκέα στην “Πυλαία” και τρίτη θέση (video)

2021-12-29T20:11:15+00:00 2021-12-29T20:35:32+00:00.

29/Dec/21 20:11

Με ήττα αποχαιρέτισε ο ΠΑΟΚ τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League καθώς έχασε με 75-64 στην “Πυλαία” από την Ιγκοκέα και κατέλαβε τη τρίτη θέση αντιμετωπίζοντας τη Στρασμπούρ στα play-in.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατεβάζοντας… ενδεκάδα στο πρώτο της παιχνίδι μετά τα κρούσματα κορωνοϊού φάνηκε ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ιγκοκέα στη Θεσσαλονίκη και γνώρισε μία δίκαια ήττα με 75-64.

Πλέον η Ιγκοκέα τερματίζει στη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου με ρεκόρ 3-3, ενώ ο ΠΑΟΚ καταλαμβάνει με 2 νίκες και 4 ήττες τη τρίτη θέση και θα αντιμετωπίσει στα play-in τη Στρασμπούρ με μειονέκτημα έδρας.

Ντέρμπι από νωρίς στην “Πυλαία”

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 13-13 (στο 6′) και τον ΠΑΟΚ να μετράει 6/7 δίποντα. Με τον Στίφενς να έχει 8 πόντους η Ιγκοκέα προηγήθηκε με 17-16 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-17 για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ και η Ιγκοκέα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 29-27 (στο 15′) έχοντας μόλις λάθη. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και στο -6 (36-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πίσω στο σκορ με 38-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο “λύγισε” ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Ιγκοκέα να έχει καλό επιθετικό ρυθμό και να προηγείται με 47-42 (στο 25′) και τον Στίφενς να φτάνει τους 14 πόντους. Η διαφορά ξέφυγε και πήγε και στους 12 (57-45 στο 28′) με επιμέρους σκορ 19-8 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω με 61-45 και να καλείται να κάνει μία τεράστια ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά για τους φιλοξενούμενους πήγε και στους 22 (70-48 στο 33′) και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν για τον ΠΑΟΚ. Στο 38ο λεπτό η ελληνική ομάδα ήταν πίσω με 73-61 με επιμέρους σκορ 13-3 και στο φινάλε γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 75-64.

Που κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 23-8 η Ιγκοκέα πήρε προβάδισμα 16 πόντων (61-45) το οποίο και δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στίφενς ήταν καθοριστικός για την Ιγκοκέα μετρώντας 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο κάνοντας ζημιά στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61, 64-75.