ΠΑΟΚ: Συντριβή στο Στρασβούργο και με την πλάτη στον τοίχο (videos)

2022-01-05T21:45:14+00:00 2022-01-05T22:03:34+00:00.

05/Jan/22 21:45

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με έντεκα κόντρα στους δέκα παίκτες της Στρασμπούρ για το game 1 των play-in του Basketball Champions League στη Γαλλία γνωρίζοντας την ήττα εύκολα με 105-78 και αναζητάει δύο νίκες για να μην αποκλειστεί.

Μπορεί το ματς μετά από αίτημα των Γάλλων λόγω κορωνοϊού να μην ήταν σίγουρο πως θα διεξαχθεί και να πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε μόλις 2.000 φιλάθλους λόγω των μέτρων, όμως η Στρασμπούρ κατάφερε να υποτάξει χάρη στην επίθεση της τον ΠΑΟΚ άνετα με 105-78 και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Πλέον οι ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στην “Πυλαία” στις 12 Ιανουαρίου για το game 2 της σειράς, ενώ σε περίπτωση ισοφάρισης του ΠΑΟΚ σε 1-1 τότε όλα θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι επί γαλλικού εδάφους.

Παραδόθηκε από το πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ δε ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-0 (στο 2′), όμως γρήγορα συνήλθε και μείωσε σε 10-8 (στο 5′). Οι Γάλλοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-4 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (21-12 στο 7′) μετρώντας 5/7 τρίποντα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη δεν μπορούσε να βρει λύσεις και με νέο γαλλικό επιμέρους σκορ 11-4 η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 (41-22 στο 15′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να χάνει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 57-34 και τους Γάλλους να έχουν 9/15 τρίποντα και 12/22 δίποντα!

Προσπάθησε αλλά έφτασε μέχρι το -12 ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γαλλία ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την εικόνα του αμυντικά και να μειώνει με επιμέρους σκορ 16-6 σε 63-50 (στο 25′) με τον Τζόουνς να έχει 14 πόντους και απέκτησε ελπίδες για ανατροπή. Το σκορ στο 28′ έγινε 68-56 και η τρίτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα να χάνει και πάλι την επαφή της με το σκορ (77-59).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν “αγριεμένοι” και με σερί 12-0 σε 4′ λεπτά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη τους (89-59 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η ελληνική ομάδα ήταν πίσω με 97-69 και στη λήξη γνώρισε τη δίκαια και “βαριά” ήττα με 105-78.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ μην παίζοντας καθόλου καλή άμυνα δέχθηκε 57 πόντους με 9/15 τρίποντα και 12/22 δίποντα και βρέθηκε στο -23 διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζάρελ Έντι ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους (7/11 σουτ), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ουντάνο με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπόχατσικ με 20 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78.