Λαύριο: Καλύτερη η Τρεβίζο έκανε το 1-0 (video)

2022-01-12T22:17:35+00:00 2022-01-12T23:15:59+00:00.

12/Jan/22 22:17

Αν και για τρία δεκάλεπτα το Λαύριο πάλεψε στην Ιταλία κόντρα στην Τρεβίζο τελικά “λύγισε” στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε εύκολα με 87-72 και πλέον καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά των play-in του Basketball Champions League στον επαναληπτικό του ΣΕΦ (18/1).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που παρατάχθηκε με 11 παίκτες όπως και οι Ιταλοί και δεν έπεσε αμαχητί στο Τρεβίζο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και πάλεψε για σχεδόν 30′ λεπτά να πετύχει το break, αν και στο τέλος ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις και γνώρισε την ήττα με 87-72 η οποία είναι και η πρώτη στη σειρά best of three των play-in του BCL.

Πλέον το Λαύριο καλείται στον επαναληπτικό του ΣΕΦ στις 18 Ιανουαρίου να κερδίσει ώστε να στείλει τη σειρά σε game 3 εκ νέου στην Ιταλία, αφού σε διαφορετική περίπτωση θα αποκλειστεί οριστικά.

Πίσω στο σκορ λόγω άμυνας το Λαύριο

Πολύ καλά ξεκίνησε στην πρώτη περίοδο το Λαύριο και κατάφερε να προηγηθεί με 18-17 (στο 8′) μετρώντας 5/8 δίποντα και μόλις 1 λάθος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Τρεβίζο να προηγείται με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί ο Ντίμσα να μετρούσε 4/4 τρίποντα και το Λαύριο να έχει μόλις 4 ασίστ, όμως η ελληνική ομάδα παρέμενε σε απόσταση βολής στο σκορ με 34-31 (στο 15′). Οι Ιταλοί με σερί 5-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (39-31 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη πίσω με 44-36 και έχοντας δεχθεί 7/14 τρίποντα.

“Λύγισαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σερέλη

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιταλία ξεκίνησε με την Τρεβίζο να προηγείται και με +10 (51-41 στο 24′) για πρώτη φορά και να αποτελεί φαβορί για τη νίκη. Το Λαύριο προσπαθούσε να μειώσει αλλά ήταν άστοχο με 6/20 τρίποντα και μόλις ασίστ και έμεινε πίσω στο σκορ με 61-52 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 63-57 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για break.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο συνέχισε να είναι άστοχο και με μόλις δύο πόντους που πέτυχε σε 4′ λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 68-59 (στο 34′) και η κατάσταση δυσκόλευε. Στο 37ο λεπτό η ομάδα του κόουτς Σερέλη καλούνταν να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων (79-61) και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα και το Λαύριο γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 87-72.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το Λαύριο μπήκε πίσω στο σκορ με 63-57 και δεχόμενο συνολικό επιμέρους σκορ 24-15 έχασε την επαφή του με το σκορ και φυσικά τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράσελ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ μεγάλη ζημιά έκαναν ο Ντίμσα με 19 πόντους, 3 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Σιμς με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72.