Λυκογιάννης: “Είμαι αντίθετος με κάποια σφυρίγματα στο τέλος”

2022-01-12T21:40:54+00:00 2022-01-12T21:40:54+00:00.

12/Jan/22 21:40

Ο Άρης Λυκογιάννης άφησε αιχμές για την διαιτησία μετά την ήττα από τη Στρασμπούρ, τονίζοντας τις δυσκολίες της αναμέτρησης.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Για την ήττα από τη Στρασμπούρ μίλησε ο Άρης Λυκογιάννης, με τον Έλληνα κόουτς να εκφράζει παράπονα για την διαιτησία, ενώ μίλησε και για την συνέχεια του ΠΑΟΚ

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Δικεφάλου στη συνέντευξη Τύπου:

«Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας με κάποιες καταστάσεις της τελευταίας στιγμής. Είχαμε έναν παίκτη, τον Μάντζαρη, που δεν ήταν σε καλή κατάσταση λόγω του τρίτου εμβολίου και των παρενεργειών που είχε μετά. Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στο παιχνίδι αρχίσαμε κάπως σκουριασμένα σε άμυνα και επίθεση, αντιδράσαμε καλά στη δεύτερη και τρίτη περίοδο. Νομίζαμε πως ελέγχαμε το ματς στην τέταρτη περίοδο και εκεί ο Ρόμπερσον έβαλε 14 πόντους με κρίσιμα τρίποντα και έκανε τη διαφορά. Υπήρξαν διαιτητικές αποφάσεις στο τέλος με τις οποίες είμαι αντίθετος. Ακόμα και έτσι, είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το ματς. Δεν έβαλε το τρίποντο ένας πολύ καλός και ποιοτικός σουτέρ, ο ΝτιΛέο, έχασε τις δύο από τις τρεις βολές και χάσαμε το παιχνίδι.

Για τα πολλά χαμένα ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα: «Ρεαλιστικά πρέπει να κοιτάς τις καταστάσεις και να αντιδράς. Έχει επηρεάσει την αυτοπεποίθησή μας και την ψυχολογία μας. Μπορεί να πεις ότι η τύχη μας γυρνάει την πλάτη, αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν τις δουλεύουμε καλά, ίσως και στο τέλος. Είναι διαφορετικές καταστάσεις σε κάθε ματς».

Για τη συνέχεια στην Ελλάδα, πρωτάθλημα και Κύπελλο: “Όλα όσα μας έχουν συμβεί φέτος δεν έχει να κάνει με την κούραση. Δεν είχαμε μυικούς τραυματισμούς, αλλά από χτυπήματα. Θέλω να βρεθούμε επιτέλους όλοι μαζί υγιείς στο γήπεδο. Τα παιδιά δεν μπορούν να βρουν ρυθμό έτσι, υπάρχουν διαρκώς απουσίες. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό που συμβαίνει φέτος, όσα χρόνια είμαι προπονητής στην Α1. Ήταν μια ενδιαφέρουσα και διδακτική σεζόν. Είχαμε απανωτές ατυχίες όμως πρέπει να προσαρμοστούμε. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι τώρα μπροστά μας (σ.σ. με τον Κολοσσό το Σάββατο) κόντρα σε μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα και πρέπει να δούμε πως θα διαχειριστούμε την κούραση και την ψυχολογία μας”.

Για τις προσθήκες των Ρίβερς και Λι: “Ο Ρίβερς έχει μια μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα, σήμερα ήταν καλύτερος, έχει κάποια στοιχεία, έχει ταιριάξει μαζί μας. Ο Λι είναι λίγες μέρες εδώ, θα προσπαθήσουμε να τον ενσωματώσουμε σταδιακά. Και ο Καμαριανός έκανε το βήμα παραπάνω σήμερα και έδειξε ότι μπορεί να μας δώσει κάτι περισσότερο”.

Για την επιστροφή του Γκρίφιν μετά την μεγάλη απουσία του: “Θεού θέλοντος θεωρώ πως θα είναι μαζί μας από τη Δευτέρα”.

Γιάνκοβιτς: “”Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος”

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς στάθηκε στον τρόπο που ήρθε η ήττα για τον ΠΑΟΚ κόντρα στη Στρασμπούρ.

Αναλυτικά:

“Προσπαθήσαμε πολύ για 35 λεπτά παρά το γεγονός πως στο τέλος δεν τα πήγαμε καλά. Χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία στο τέλος για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δε θέλω να σχολιάσω τους διαιτητές. Όλοι το είδαν το παιχνίδι. Και το τελευταίο φάουλ στις βολές δόθηκε πολύ καθυστερημένα. Χάσαμε το ελεύθερο τρίποντο και τις βολές και δυστυχώς αποκλειστήκαμε.

Παλέψαμε με τα θετικά και τα αρνητικά μας. Τελειώνει με έναν πολύ πικρό τρόπο για όλους μας αυτό το ταξίδι. Δυστυχώς σήμερα το γήπεδο δεν είχε πολύ κόσμο λόγω των περιοριστικών μέτρων. Ήταν μια διαδρομή δύσκολη αλλά και πολύ όμορφη παράλληλα. Χάσαμε πολλά ματς στον πόντο και στις λεπτομέρειες.

Θα μπορούσαμε να έχουμε έναν πιο βατό αντίπαλο στα play-in, παίξαμε 13-14 μέρες χωρίς προπόνηση. Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα και πρέπει να ανασυνταχθούμε για την Ελλάδα. Μακάρι να είμαστε πλήρεις στη συνέχεια”.