Χάποελ Ιερουσαλήμ: Έγραψε ιστορία στο BCL με ένα ΤΡΟΜΕΡΟ δεκάλεπτο κόντρα στην Προμετέι! (video)

2022-01-13T15:28:36+00:00 2022-01-13T15:28:36+00:00.

13/Jan/22 15:28

Ένα ιστορικό επίτευγμα στο Basketball Champions League κατέγραψε στο game 1 των play-in η Χάποελ Ιερουσαλήμ απέναντι στην Προμετέι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Το πρώτο παιχνίδι για τη φάση των play-in του Basketball Champions League μεταξύ Χάποελ και Προμετέι στην Ιερουσαλήμ δεν θα μείνει στην ιστορία μόνο για το 1-0 των γηπεδούχων, αλλά για την επίδοση τους στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης.

Για την ακρίβεια η ομάδα του κόουτς Γκούντες στο πρώτο δεκάλεπτο του νοκ-άουτ αγώνα ήταν τρομερή επιθετικά και ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη σκοράροντας 40 πόντους (40-16) έχοντας συνολικά το εντυπωσιακό ποσοστό 10/11 στα τρίποντα και 5/6 δίποντα!

Οι 40 πόντοι που πέτυχε η Χάποελ Ιερουσαλήμ στο πρώτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν και αποτελούν παράλληλα νέο ρεκόρ χρονολογικά στο BCL για τους περισσότερους πόντους που έχει σκοράρει μία ομάδα σε μία περίοδο.

Το προηγούμενο ιστορικό ρεκόρ το είχε μέχρι χθες (12/1) στα χέρια της μία άλλη ομάδα από το Ισραήλ η Αϊρόνι Ναχαρίγια που σημείωσε 40 πόντους στη δεύτερη περίοδο με αντίπαλο την Μπάκεν Μπέαρς τον Ιανουάριο του 2017 στην πρώτη χρονιά που δημιουργήθηκε το Basketball Champions League!