Η Τρεβίζο τελείωσε το ευρωπαϊκό όνειρο του Λαυρίου (video)

2022-01-18T20:15:24+00:00 2022-01-18T20:37:10+00:00.

18/Jan/22 20:15

Το Λαύριο αν και πάλεψε και στο game 2 των play-in κόντρα στην Τρεβίζο στο ΣΕΦ ηττήθηκε με 90-78 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη όπως και στο game 1 της Ιταλίας πάλεψαν απέναντι σε μία πιο ποιοτική ομάδα, αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος και στα δύο ματς και απόψε στο ΣΕΦ με το τελικό 90-78 αποκλείστηκαν με 2-0 νίκες από την Τρεβίζο από τα play-in του Basketball Champions League.

Πλέον η ελληνική ομάδα αποχαιρετάει τη διοργάνωση με μία πολύ καλή πορεία στην παρθενική της συμμετοχή, ενώ οι Ιταλοί συνεχίζουν στους “16” με αξιώσεις για ακόμα ψηλότερα.

Πίσω από νωρίς το Λαύριο

Καλά ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και με 2/3 τρίποντα και 3 ασίστ χωρίς λάθος προηγήθηκε με 10-5 (στο 4′). Με 5-0 σερί και 2/4 τρίποντα οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 10-10 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να δέχεται επιμέρους σκορ 12-4 και να βρίσκεται πίσω με 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έπαιξαν καλύτερη άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν σε 26-23 (στο 15′), όμως στο 18ο λεπτό και πάλι η διαφορά αυξήθηκε στο +8 (35-27) για τους Ιταλούς με επιμέρους σκορ 9-4. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-32 και το Λαύριο να καλείται σε ανατροπή μετρώντας μόλις 7/22 δίποντα.

“Λύγισε” στο τέλος το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο του επαναληπτικού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την Τρεβίζο να κάνει επιμέρους σκορ 9-3 και να προηγείται για πρώτη φορά με +13 (48-35 στο 23′) και να γίνεται το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε με δικό του επιμέρους σκορ 16-8 σε 56-51 (στο 29′) ελπίζοντας βάσιμα ότι μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 62-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Τρεβίζο μπήκε και πάλι δυνατά μέσω της άμυνας και με 7-3 επιμέρους σκορ προηγήθηκε εκ νέου με +11 (69-58 στο 34′) και έγινε ξανά το φαβορί για την πρόκριση. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στους 14 (79-65) και το Λαύριο έδειχνε να χάνει πλήρως την επαφή του με το σκορ. Στο 38ο λεπτό το σκορ έγινε και 81-65 και στο φινάλε το Λαύριο αποκλείστηκε με 90-78.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ η Τρεβίζο 9-3 προηγήθηκε με +13 (48-35) διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ιμπρό ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν επίσης ο Ντίμσα με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζόουνς με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90.