BCL: Έκανε την έκπληξη η Προμετέι, “πέταξε” εκτός την Χάποελ Ιερουσαλήμ!

2022-01-27T22:08:01+00:00 2022-01-28T00:35:17+00:00.

27/Jan/22 22:08

Η Προμετέι νίκησε για δεύτερη φορά την Χάποελ Ιερουσαλήμ και προκρίθηκε στους ”16” του Basketball Champions League!

Μεγάλη έκπληξη στο φινάλε των play-in!

Η Προμετέι νίκησε για δεύτερη φορά την Χάποελ Ιερουσαλήμ (75-85), μέσα σε λίγες ημέρες και προκρίθηκε αυτή στην φάση των 16 του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σαρωτικό τρόπο, για να πάρουν το προβάδισμα με 12-27, σκορ που ήρθε στο φινάλε τη πρώτης περιόδου. Ένα 8-0 των γηπεδούχων βελτίωσε την κατάσταση για εκείνους, φτάνοντας μέχρι το 36-43 του ημιχρόνου.

Το 54-55 στη τρίτη περίοδο (56-59) επιβεβαίωσε πως το ματς είχε γίνει ντέρμπι, παρόλα αυτά η ουκρανική ομάδα άντεξε στην αντεπίθεση των Ισραηλινών και έφυγε με τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 75-85.

Ο Χάρισον ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, ενώ 17 (9 ριμπάουντ) είχε ο Κένεντι και 15 ο Στέφενς. Για την Χάποελ, 19 είχε ο Ομπασοχάν και 15 ο Μπραϊμό.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 36-43, 56-59, 75-85