Basketball Champions League (group K): Ονειρικό φινάλε με… τετράποντο για την Προμετέι κόντρα στη Μάλαγα (videos)

2022-02-08T20:01:51+00:00 2022-02-08T21:40:59+00:00.

08/Feb/22 20:01

Η Προμετέι έκανε μία φοβερή ανατροπή στο τέλος και νίκησε την Μάλαγα με 70-69, για την φάση των ”16” στο Basketball Champions League.

Η Προμετέι συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Basketball Champions League.

Αυτή τη φορά, νίκησε τη Μάλαγα με 70-69, στο πρώτο της ματς στην φάση των ”16”, αφήνοντας τους Ισπανούς στο 1-2 του ομίλου K, στο πρώτο ματς τους δίχως τον Κατσικάρη στον πάγκο.

Η νίκη έπρεπε να έρθει με ανατροπή στο τελευταίο λεπτό και με… τετράποντο του Ντάου, του πρώτου σκόρερ των νικητών με 19 πόντους, όσους είχε και ο Χάρισον.

Ο Αμερικανός έδειξε τον δρόμο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κι ξέφυγαν ακόμα και με 10 πόντους, για το 34-27 του ημιχρόνου. Και η συνέχεια ήταν ανάλογη, παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων με το 54-46.

Αλλά.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα μπασκετικό ”θρίλερ”. Ο Μπριζουέλα (24 πόντοι) ήταν ”καυτός” και έκανε το 66-69 στο -53”, αλλά οι Ουκρανοί δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους.

Ο Ντάου ευστόχησε σε τρίποντο και πήρε και το φάουλ από τον Σουάρεζ στο -8”, κάνοντας το 70-69, με τον τελευταίο να μην βρίσκει στόχο στο τέλος, για τη πρώτη νίκη της Προμετέι.

Θυμίζουμε ότι η Προμετέι ήταν η τελευταία χρονικά ομάδα, που προκρίθηκε στους ”16” της διοργάνωσης και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει άλλο ματς μέχρι στιγμής στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-27, 54-46, 70-69

Προμετέι: Ντάου 19, Χάρισον 19, Λίποβι 6, Πετρόφ 4, Στέφενς 1, Μπελίκοφ, Μπιλάν 5, Κένεντι 10, Κλιμόφ, Λουκασόφ 6, Μισούλα, Τικόνοφ

Μάλαγα: Αλόνσο 5, Μπουτέιγ 8, Κράβιτς, Μούνεϊ 13, Σουάρεζ, Αμπρομάιτις 9, Μπαρέιρο 2, Μπριζουέλα 24, Ντίαζ 2, Γκερέρο 6, Νζόσα