BCL: Έπιασε κορυφή η Λούντβιγκσμπουργκ – Τρίτη νίκη για Στρασμπούρ (video)

2022-03-14T22:39:35+00:00 2022-03-15T00:27:50+00:00.

14/Mar/22 22:39

Η Λούντβινγκσμπουργκ επικράτησε της Γαλατά στην παράταση και ανέβηκε στην κορυφή του Group I, ενώ η Στρασμπουρ λύγισε (επίσης στην παράταση) την αντίσταση της Φάλκο και έφτασε τις τρεις νίκες στο (Group L).

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Με δύο συναρπαστικές αναμετρήσεις ξεκίνησε η δράση της εβδομάδας στο Basketball Champions League!

Για το Group L, η Στρασμπουρ έφτασε στην τρίτη της νίκη (3-2) στη φάση των 16, καθώς μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι απέναντι στην Φάλκο, επικράτησε των Ούγγρων με 98-86 στην παράταση, καθώς η γαλλική ομάδα μετά από την ισορροπημένη κανονική διάρκεια, κυριάρχησε απόλυτα στον επιπλέον χρόνο και με επιμέρους σκορ, 16-4 καθάρισε την υπόθεση νίκη. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε και τον μαθηματικό αποκλεισμό για την Φάλκο Σομπατέλι, που προκρίθηκε απευθείας από την πρώτη φάση, αλλά δεν κατάφερε σε 5 αγώνες να πανηγυρίσει κάποια νίκη.

Ο Τέιλορ είχε 18 πόντους για τους νικητές και ο Λάνσντοουν 17, ενώ από την άλλη ο Περλ είχε 24.

Δεκάλεπτα: 24-16, 49-38, 70-62, 82-82, 98-86 (παρ.)

Group L
Η βαθμολογία
Τενερίφη 4-0
Στρασμπούρ 3-2
Ρίτας 2-2
Φάλκο 0-5

Στο Group I, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της φάσης των 16, η Λούντβινγκσμπουργκ πήρε τη νίκη επί της Γαλατά στην παράταση με 76-71 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου.

Η Γαλατά έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Τράιμπλ πήγε το ματς στην παράταση, όμως οι γηπεδούχοι στο έξτρα πεντάλεπτο βρήκαν (περισσότερες) λύσεις και με επιμέρους 10-5 πήραν τη νίκη με 76-71.

Ο Ραντεμπάου με 17 ξεχώρισε για τους νικητές, ενώ από την άλλη οι 21 του Τράιμπλ δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 17-13, 36-31, 53-45, 66-66, 76-71