Μανρέσα: “Σκότωσε” τη Μάλαγα στο φινάλε και… έφυγε για Μπιλμπάο! (videos)

2022-04-12T22:40:54+00:00 2022-04-12T22:48:15+00:00.

12/Apr/22 22:40

Η Μανρέσα διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στη Μάλαγα (89-91) και έκλεισε θέση για το Final Four του Basketball Champions League!

Ματσάρα και… Μανρέσα!

Η ισπανική ομάδα νίκησε για δεύτερη φορά τη Μάλαγα, αυτή τη φορά με 89-91 και έτσι πήρε τη πρόκριση για το Final Four του Basketball Champions League!

Χρειάστηκε ένα τεράστιο καλάθι του Τόμασον στο -1”, για να έρθει το ”δύο στα δύο”, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, που έμειναν με τη ”πικρή” γεύση του αποκλεισμού.

Θυμίζουμε ότι το BCL επιστρέφει στο παλιό format, μετά τις δύο σερί χρονιές με Final Eight, με το Μπιλμπάο να φιλοξενεί τη κορύφωση της σεζόν το τριήμερο 6-8 Μαϊου.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους (23-22), αλλά το 19-28 που ακολούθησε στη δεύτερη περίοδο, έφερε την ανατροπή στο ματς (42-50). Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο (65-69), με το τέταρτο να είναι άλλη υπόθεση.

Το 12-0 στα πρώτα 4′ έφερε την ανατροπή με 77-69, αλλά οι φιλοξενούμενοι ”απάντησαν” για το 77-74. Ο ρυθμός ήταν ξέφρενος, με τη Μάλαγα να έχει το πάνω χέρι, με τον Μούνι να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 89-86 στο 39′, πριν απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Φρανσίσκο στο -36”.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση, όχι όμως και οι φιλοξενούμενοι, με τον Τόμασον να γράφει το τελικό σκορ στο -1”, για τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Ο Μονεκέ ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Φρανσίσκο και 14 ο Τόμασον για τους νικητές. Δεν ήταν αρκετός για τη Μάλαγα ο Μπαρέιρο με 21.

Νωρίτερα, Τενερίφη και Χάποελ Χολόν έκλεισαν θέση για το Final Four, μετά τις εκτός έδρας νίκες τους κόντρα σε Τόφας και Στρασμπούρ αντίστοιχα (73-74 και 80-81).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-50, 65-69, 89-91

Μάλαγα: Μπαρέιρο 21, Μπουτελιέ 13, Κράβιτς 8, Μούνι 12, Σουάρεζ 3, Αμπρομάιτις 7, Αλόνσο, Μπριζουέλα 7, Ντίαζ 5, Φερνάντεθ 9, Γκερέρο 4, Όλιβερ

Μανρέσα: Μπακό 8, Μονεκέ 24, Πέρεζ 8, Τόμασον 14, Βαλτόνεν 3, Φρανσίσκο 17, Μαρτίνεζ 3, Μέιε 8, Νάσπλερ, Σίμα 4, Στρέινμπεργκς 2, Βαουλέτ